Doradzaliśmy w transakcji nabycia Bebecord przez Stemlab

16.08.2019 Case studies Fuzje i przejęcia

Kancelaria GESSEL zapewniła wsparcie prawne spółce Stemlab, zależnej od Polskiego Banku Komórek Macierzystych, który przewodzi międzynarodowej grupie FamiCord, w transakcji nabycia 65% udziałów w Bebecord – portugalskim banku komórek macierzystych (wcześniej Stemlab posiadał 35% akcji), stając się tym samym jedynym właścicielem tej spółki. Transakcja została sfinansowana przez Stemlab ze środków własnych oraz pochodzących z zaciągniętego długu.

Przejęcie kontroli przez Stemlab nad Bebecord jest ważnym krokiem w strategii konsolidacji europejskiego rynku rodzinnego bankowania krwi. Jednocześnie przyczynia się do znacznego umocnienia pozycji PBKM w Portugalii.

Wspieraliśmy Stemlab na wszystkich etapach transakcji, zapewniając wsparcie przy negocjacjach dokumentacji prawnej.

Bebecord prowadzi działalność w Portugalii w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i przechowywania komórek macierzystych w modelu przedpłaty za przechowywanie materiału biologicznego.

Polski Bank Komórek Macierzystych jest największym bankiem komórek macierzystych w Polsce, który przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord  zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi w Europie i Turcji. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Grupa inwestuje również w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Stemlab zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i przechowywaniem komórek macierzystych oraz rozwojem zaawansowanych produktów związanych z terapią komórkową. Grupa Stemlab prowadzi działalność w Portugalii, Hiszpanii i (poprzez partnerów biznesowych) we Włoszech. Ma ok. 7% udział w pozyskiwaniu nowych próbek krwi pępowinowej na rynku europejskim. Pod koniec ubiegłego roku Stemlab przechowywał  ok. 98 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ok. 120 tys. wszystkich rodzajów materiałów biologicznych. Spółka zajmuje się również prowadzeniem badań w zakresie produktów leczniczych terapii zaawansowanej (jest posiadaczem kilku patentów w tej dziedzinie). W 2017 roku Stemlab miał 6,1 mln euro skonsolidowanych przychodów i 1,5 mln euro EBITDA gotówkowej.

Prawnicy zaangażowani w projekt

Maciej Kożuchowski

Partner
Radca prawny

Fuzje i przejęcia | Private Equity | Prawo energetyczne

Maciej Kożuchowski

Krzysztof Jasiński

Managing Associate
Radca prawny

Fuzje i przejęcia | Private Equity | Prawo korporacyjne

Krzysztof Jasiński

Mogą Cię zainteresować

13.07.2023

Doradzaliśmy w kolejnej inwestycji LUX MED

Kolejny raz  doradzaliśmy grupie LUX MED w kolejnej inwestycji – tym razem w Orthos Szpital Wielospecjalistyczny w Komorowicach pod Wrocławiem. Nasze wsparcie miało kom...

Case studies
Doradzaliśmy w kolejnej inwestycji LUX MED

05.07.2023

Doradzaliśmy notowanej na GPW Bioceltix S.A. przy bezprospektowej ofercie publicznej akcji Spółki

Doradzaliśmy notowanej na GPW Bioceltix S.A. przy bezprospektowej ofercie publicznej akcji Spółki realizowanej w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) oraz zw...

Case studies
Doradzaliśmy notowanej na GPW Bioceltix S.A. przy bezprospektowej ofercie publicznej akcji Spółki
Wszystkie case studies

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!