Reprezentowaliśmy Dariusza Tuzimka w sprawie o ochronę dóbr osobistych

22.02.2022 Case studies Prawo własności intelektualnej

Prawnicy Kancelarii GESSEL z sukcesem reprezentowali Pana Dariusza Tuzimka w sprawie o ochronę dóbr osobistych przeciwko Krzysztofowi Stanowskiemu i wydawcy jego książki „Stan Futbolu. Tajemnice boiska, szatni i piłkarskich gabinetów”. Proces dotyczył wypowiedzi na temat działalności zawodowej Dariusza Tuzimka, które zostały opublikowane na portalu weszlo.com oraz w książce Krzysztofa Stanowskiego.

Zgodnie z wydanym wyrokiem, publikacja wskazanych wypowiedzi doprowadziła do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych naszego Klienta i uzasadniała wydanie zakazu ich dalszego rozpowszechniania zarówno na portalu weszlo.com, jak i w kolejnych wydaniach i dodrukach książki. Sąd nakazał również  publikację przeprosin na stronie wydawnictwa oraz  na portalu weszlo.com. W sprawie zostało też zasądzone zadośćuczynienie z tytułu dokonanych naruszeń. Orzeczenie jest prawomocne.

Orzeczenia wydane w tej sprawie stanowią kolejny krok pomagający ustalić, gdzie przebiegają granice dozwolonej krytyki, których ustalenie zależne jest od wielu różnych czynników, w tym okoliczności, w jakich krytyka się odbywa, ustalonych zwyczajów, czy rodzaju i celu, dla którego krytyka jest podejmowana.

„W tej sprawie słusznie podkreślono, że chociaż oceny krytyczne mające miejsce w debacie publicznej mogą być ostre, dla uznania, że nie są bezprawne powinny być one oparte na uzasadniających je faktach. Krytyka nie powinna być napastliwa i zmierzać do zniszczenia lub ośmieszenia drugiej strony.”
Marta Grabiec, managing associate, radca prawny

Prawnicy zaangażowani w projekt

Adam Kraszewski

Partner
Radca prawny

Prawo własności intelektualnej | Prawo pracy | Prawo farmaceutyczne i medyczne

Adam Kraszewski

Agnieszka Nowacka

Counsel
Radca prawny

Prawo pracy | Prawo własności intelektualnej

Agnieszka Nowacka

Marta Grabiec

Of Counsel
Radca prawny

Prawo własności intelektualnej

Marta Grabiec

Aleksandra Głuszek

Senior Associate
Adwokat

Prawo pracy | Procesy sądowe

Aleksandra Głuszek

Mogą Cię zainteresować

29.11.2023

Doradzaliśmy wspólnikom spółki User.com sp. z o.o. oraz spółce Vercom S.A.

Doradzaliśmy wspólnikom spółki User.com sp. z o.o., tj.: Grzegorzowi Warzecha – założycielowi, oraz spółce Vercom S.A. – będącej inwestorem finansowym, przy transakcji d...

Case studies
Doradzaliśmy wspólnikom spółki User.com sp. z o.o. oraz spółce Vercom S.A.

28.11.2023

Doradzaliśmy spółce Webcon przy inwestycji funduszu MCI

Kancelaria GESSEL dostarczała wsparcia prawno-podatkowego firmie Webcon oraz jej założycielom przy inwestycji funduszu MCI, który nabył 65,05 proc. udziałów spółki Webco...

Case studies
Doradzaliśmy spółce Webcon przy inwestycji funduszu MCI
Wszystkie case studies

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!