Fundacja GESSEL dla Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaca zbiory muzeum o „Lekcję“ Jarosława Kozłowskiego

16.12.2014 Aktualności

Fundacja GESSEL dla MNW pozyskała wyjątkową pracę jednego z najwybitniejszych twórców sztuki konceptualnej w Polsce – Jarosława Kozłowskiego. Od 9 grudnia 2014 dzieło – uznawane za podręcznikowy przykład sztuki konceptualnej – jest prezentowane w Gmachu Głównym MNW w ramach specjalnego pokazu.

Praca Jarosława Kozłowskiego „Lekcja” (1973) jest dziełem uznawanym dziś za podręcznikowy przykład sztuki konceptualnej. Artysta – jeden z najwybitniejszych polskich twórców tego nurtu – podejmuje w niej istotne z punktu widzenia historii sztuki zagadnienie podmiotowości i reprezentacji. Konfrontuje różne sposoby ukazywania rzeczywistości: od myśli, poprzez mowę i tekst, po wizualne odwzorowanie empirii. Do obszaru sztuki wprowadza problematykę języka, wydobywa kwestię relacji łączących go z ciałem i podmiotem.

„Lekcja” pozwala zrozumieć kluczową dla lat 70. postawę wobec tego, czym może być dzieło sztuki, a także pojąć sens konceptualnego zwrotu w sztuce. Pracę można określić jako rarytas na rynku dzieł sztuki, na którym obiekty tej rangi, pochodzące z tego okresu, pojawiają się bardzo rzadko.

Wzbogacenie Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie o „Lekcję“ Jarosława Kozłowskiego było możliwe dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej oraz wsparciu darczyńców: Katarzyny i Marka Opińskich, Tomasza Sielickiego i Fundacji GESSEL dla MNW.

FUNDACJA GESSEL DLA MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE od 1996 roku wspiera Muzeum Narodowe w Warszawie w powiększaniu kolekcji sztuki najnowszej. W tym czasie pozyskała ponad 60 prac najwybitniejszych polskich artystów nowoczesnych, w tym Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery, Pawła Althamera, Tomasza Ciecierskiego, Jadwigi Sawickiej, Ewy Partum, Katarzyny Kozyry, Julity Wójcik czy Joanny Rajkowskiej.

Więcej informacji: www.fundacjagessel.pl

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

14.09.2023

Nasza kancelaria została po raz kolejny rekomendowana w międzynarodowym rankingu IFLR1000 2023

Nasza kancelaria została po raz kolejny rekomendowana w międzynarodowym rankingu IFLR1000 2023 w kategoriach M&A, Capital markets: Equity, Capital markets: Debt. In...

Aktualności
Nasza kancelaria została po raz kolejny rekomendowana w międzynarodowym rankingu IFLR1000 2023

11.08.2023

Transakcja Sescom S.A. w finale konkursu Thames Valley Dealmakers Awards 2023

Transakcja sprzedaży  100% udziałów w spółce PCB Technical Solutions Limited na rzecz spółki Sescom SA, której byliśmy doradzą w tym procesie,  jest w finale w prestiżow...

Aktualności
Transakcja Sescom S.A. w finale konkursu Thames Valley Dealmakers Awards 2023
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!