Kancelaria GESSEL doradzała w transakcji nabycia Bebecord przez Stemlab

16.08.2019 Aktualności

Kancelaria GESSEL zapewniła wsparcie prawne spółce Stemlab, zależnej od Polskiego Banku Komórek Macierzystych, który przewodzi międzynarodowej grupie FamiCord, w transakcji nabycia 65% udziałów w Bebecord – portugalskim banku komórek macierzystych (wcześniej Stemlab posiadał 35% akcji), stając się tym samym jedynym właścicielem tej spółki. Transakcja została sfinansowana przez Stemlab ze środków własnych oraz pochodzących z zaciągniętego długu.

Przejęcie kontroli przez Stemlab nad Bebecord jest ważnym krokiem w strategii konsolidacji europejskiego rynku rodzinnego bankowania krwi. Jednocześnie przyczynia się do znacznego umocnienia pozycji PBKM w Portugalii.

Kancelaria GESSEL wspierała Stemlab na wszystkich etapach transakcji, zapewniając wsparcie przy negocjacjach dokumentacji prawnej.

Transakcję nadzorował Maciej Kożuchowski, wspólnik, radca prawny. W transakcję zaangażowany był również Krzysztof Jasiński, radca prawny, senior associate.

Bebecord prowadzi działalność w Portugalii w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i przechowywania komórek macierzystych w modelu przedpłaty za przechowywanie materiału biologicznego.

Polski Bank Komórek Macierzystych jest największym bankiem komórek macierzystych w Polsce, który przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord  zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi w Europie i Turcji. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Grupa inwestuje również w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Stemlab zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i przechowywaniem komórek macierzystych oraz rozwojem zaawansowanych produktów związanych z terapią komórkową. Grupa Stemlab prowadzi działalność w Portugalii, Hiszpanii i (poprzez partnerów biznesowych) we Włoszech. Ma ok. 7% udział w pozyskiwaniu nowych próbek krwi pępowinowej na rynku europejskim. Pod koniec ubiegłego roku Stemlab przechowywał  ok. 98 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ok. 120 tys. wszystkich rodzajów materiałów biologicznych. Spółka zajmuje się również prowadzeniem badań w zakresie produktów leczniczych terapii zaawansowanej (jest posiadaczem kilku patentów w tej dziedzinie). W 2017 roku Stemlab miał 6,1 mln euro skonsolidowanych przychodów i 1,5 mln euro EBITDA gotówkowej.

 

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

20.03.2023

Doradzaliśmy Urteste S.A. przy ofercie publicznej akcji nowej emisji oraz zmianie rynku notowań z rynku ASO NewConnect na rynek regulowany GPW

Pełniliśmy funkcję doradcy prawnego spółki Urteste S.A. w związku z ofertą publiczną akcji nowej emisji oraz zmianą rynku notowań z rynku ASO NewConnect na rynek regulow...

Aktualności
Doradzaliśmy Urteste S.A. przy ofercie publicznej akcji nowej emisji oraz zmianie rynku notowań z rynku ASO NewConnect na rynek regulowany GPW

17.03.2023

Zostaliśmy wyróżnieni w rankingu Chambers Europe 2023!

Chambers and Partners ogłosił wyniki rankingu Europe 2022. W tym roku nasz zespół umocnił swoją pozycję w Band 1 w kategorii Corporate/M&A: Mid-Market! Oprócz tego ...

Aktualności
Zostaliśmy wyróżnieni w rankingu Chambers Europe 2023!
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!