Od wielu lat jesteśmy członkiem Lawyers Associated Worldwide (LAW) – międzynarodowej sieci skupiającej niezależne, wiodące kancelarie prawne na całym świecie. Jedną z największych zalet przynależności do stowarzyszeń branżowych jest możliwość dzielenia się ze sobą wiedzą i doświadczeniami. 

Tak właśnie narodził się pomysł na opracowanie praktycznego przewodnika dotyczącego zagadnień związanych z kontrolą niektórych inwestycji przez władze państwowe w Europie – FDI Guide. Jest to opracowanie rzucające światło na całe spektrum zagadnień nie tylko z perspektywy państw-członków Unii Europejskiej, lecz także innych krajów europejskich.

Jednym ze skutków pandemii koronawirusa, a w jej konsekwencji, dramatycznych spadków wycen przedsiębiorstw oraz popadania przez wiele z nich w kłopoty finansowe, była rosnąca obawa polityczna o przejęcie osłabionych podmiotów przed kapitał „niepreferowany”.

W efekcie, zarówno w państwach europejskich, jak i na innych kontynentach, ustawodawcy stosunkowo szybko wprowadzili nowe regulacje, mające w założeniu pozwolić państwu na weryfikację potencjalnych inwestorów i ryzyk. Takie regulacje są nazywane w skrócie FDI regulations – foreing direct investments regulations. Jednakże każde państwo w inny sposób podeszło do ich implementacji.

Głównym celem przewodnika, który powstał z inicjatywy Krzysztofa Jasińskiego, managing associate kancelarii GESSEL, przy nieocenionym udziale wielu firm tworzących społeczność LAW, jest przedstawienie podstawowych zasad FDI w poszczególnych krajach.

Zapraszamy do lektury!

Publikację można pobrać klikając tu: FDI GUIDE