PORADNIK GESSEL: Praca zdalna

05.11.2020 Aktualności

Praca zdalna, pomimo braku regulacji prawnych, od wielu lat była w Polsce z powodzeniem stosowana. Pracodawcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników zgadzali się na świadczenie pracy poza stałym miejscem jej wykonywania, np. w domu. Był to przykład pozytywnego podejścia na zasadzie „win-win”. Każda ze stron odnosiła z takiego rozwiązania korzyści.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że Ustawodawca dostrzegł istnienie pracy zdalnej i postanowił ją uregulować. Tymczasowo, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego / stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, zezwolono pracodawcom na kierowanie pracowników do pracy zdalnej, ustalając jednocześnie podstawowe jej ramy. Regulacja ta jest niewątpliwie konieczna, bowiem praca zdalna w okresie COVID-19 może być stosowana na podstawie polecenia pracodawcy podczas, gdy dotychczas zwyczajowo zakładała inicjatywę lub co najmniej zgodę pracowników.

Na dzień publikacji niniejszego przewodnika prace legislacyjne nie zostały zakończone. Będziemy na bieżąco monitorować ich postęp i analizować nowe regulacje. W niniejszym przewodniku pragniemy jednak zwrócić Państwa uwagę na niektóre węzłowe kwestie związane z pracą zdalną. Niezależnie bowiem od ostatecznego kształtu Kodeksu pracy, każdy pracodawca powinien zwrócić uwagę na takie zagadnienia jak sposób wprowadzenia pracy (zrozumiałość zasad), wyposażenie pracowników w narzędzia pracy (to za każdym razem na pracodawcy ciąży obowiązek ich zapewnienia a korzystanie z własnego sprzętu może stanowić atrakcyjną opcję dla pracownika a nie obowiązek), poufność i ochronę danych osobowych, ewidencjonowanie czasu pracy czy chociażby bhp.

Poradnik powstał pod redakcją Adama Kraszewskiego, managing associate, radcy prawnego. W zespole redakcyjnym znalazły się następujące osoby: Agnieszka Nowacka, starszy prawnik, radca prawny, Marcin Maciejak, starszy prawnik, adwokat oraz Aleksandra Głuszek, prawnik.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Pobierz poradnik TUTAJ.

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

14.09.2023

Nasza kancelaria została po raz kolejny rekomendowana w międzynarodowym rankingu IFLR1000 2023

Nasza kancelaria została po raz kolejny rekomendowana w międzynarodowym rankingu IFLR1000 2023 w kategoriach M&A, Capital markets: Equity, Capital markets: Debt. In...

Aktualności
Nasza kancelaria została po raz kolejny rekomendowana w międzynarodowym rankingu IFLR1000 2023

11.08.2023

Transakcja Sescom S.A. w finale konkursu Thames Valley Dealmakers Awards 2023

Transakcja sprzedaży  100% udziałów w spółce PCB Technical Solutions Limited na rzecz spółki Sescom SA, której byliśmy doradzą w tym procesie,  jest w finale w prestiżow...

Aktualności
Transakcja Sescom S.A. w finale konkursu Thames Valley Dealmakers Awards 2023
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!