„Rekiny, ale łagodne” – opowieść o Polsko-Amerykańskim Funduszu Przedsiębiorczości i… dr Beacie Gessel

18.06.2020 Aktualności

„Rekiny, ale łagodne” to reporterska opowieść o napisana z okazji 30-lecia Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, która opowiada o polskiej transformacji i kształtowaniu się gospodarki wolnorynkowej. Książka przedstawia historię Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, jego twórców, współpracowników – mówi o początkach kariery Dr Beaty Gessel-Kalinowskiej vel Kalisz i wspomina o powstaniu Kancelarii GESSEL.

W 1989 roku Kongres USA przyjął Ustawę o wspieraniu demokracji w Europie Wschodniej. Dokument ten był podstawą do powołania rok później Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, któremu amerykański rząd powierzył 240 milionów dolarów. Zadaniem Funduszu było wspieranie rozwoju gospodarki rynkowej i prywatnej przedsiębiorczości w Polsce za pośrednictwem programów pożyczkowych, inwestycji kapitałowych i pomocy szkoleniowej.

Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości działał przez 10 lat. Udzielał pożyczek przedsiębiorcom i dawał stypendia studentom. Tworzył także nowe banki, brał udział w prywatyzacjach i inwestował w dobrze rokujące prywatne firmy. Dzięki funduszowi rozwinęło się wiele wiodących dziś polskich koncernów, m.in. Grupa Kęty, Asseco Poland (d. Comp Rzeszów), Sygnity (d. ComputerLand). Udane inwestycje spowodowały napływ wielu prywatnych amerykańskich inwestorów, którzy do dziś są obecni w Polsce.

W latach dziewięćdziesiątych PAFP był jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Spośród 14 funduszy przedsiębiorczości powołanych z inicjatywy Kongresu w Europie Środkowo-Wschodniej PAFP stał się pierwszym, który dzięki profesjonalnemu zarządzaniu nie tylko zachował powierzony mu kapitał, ale zwiększył swoje aktywa do 375 milionów dolarów.

 

 

Publikacja została napisana przez Michała Matysa i wydana nakładem Enterprise Investors. 

Michał Matys – dziennikarz, autor filmów dokumentalnych. Od 30 lat opisuje polską transformację. Zaczynał od reportaży o upadku państwowego przemysłu włókienniczego w Łodzi i rodzących się na jego gruzach przedsiębiorczości i kapitalizmie. Poświęcił temu książkę Łódzka fabryka marzeń. Jest także autorem biografii najbogatszych Polaków – Towarzystwo i Grube ryby. W latach 1991–2004 był reporterem „Gazety Wyborczej”, później publikował w „Proficie” (dzisiejszy „Forbes”), „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Polska The Times” i „Pulsie Biznesu”. Jest laureatem nagród Grand Press i Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Książka jest do poprania TUTAJ.

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

20.03.2025

Jesteśmy partnerem Warsaw Disputes Days

Warsaw Disputes Days to seria wyjątkowych eventów, które łączą regionalną społeczność specjalizującą się w rozwiązywaniu sporów. Nasza partnerka, dr Joanna Kisielińska-G...

Aktualności
Jesteśmy partnerem Warsaw Disputes Days

20.03.2025

Wyniki rankingu Chambers and Partners Europe 2025

Rankingi Chambers and Partners Europe 2025 zostały ogłoszone, a my z wdzięcznością przyjmujemy kolejne wyróżnienia w wielu obszarach, co odzwierciedla nasze zaangażowani...

Aktualności
Wyniki rankingu Chambers and Partners Europe 2025
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys