Transakcyjne podsumowanie 2020 roku – Rocznik M&A Kancelarii GESSEL

12.03.2021 Aktualności

Mamy przyjemność przekazać na Państwa ręce kolejny, czwarty już Rocznik transakcyjny Kancelarii GESSEL. Jest to podsumowanie aktywności naszej praktyki M&A w 2020 roku.

Jak wiadomo głównym czynnikiem oddziałującym praktycznie na każdą sferę życia i działalności biznesowej w 2020 r. był koronawirus. COVID-19 spowodował szok, zwłaszcza początkowy, praktycznie w całej gospodarce, a wybrane branże zostały, jak się wydaje niestety trwale, poważanie nadwątlone.

Rynek transakcji M&A zareagował na pandemię podobnie jak cały biznes. Początkowo zupełna niepewność i zawieszenie lub wręcz wstrzymanie wielu transakcji. Natomiast, powrót do normalnej aktywności transakcyjnej okazał się zadziwiająco szybki, oczywiście z wyłączeniem wybranych, szczególnie dotkniętych kryzysem obszarów gospodarki. Wiele statystyk wskazuje, że ogólny spadek wolumenu i wartości transakcji M&A, w tym zwłaszcza private equity, wyniósł jedynie 5-6% w porównaniu z rokiem 2019 roku, a drugie półrocze 2020 było nie gorsze niż odpowiedni okres 2019. Wyceny transakcyjne (w tym mnożniki EBITDA implikowane wartością transakcji) zostały utrzymane lub wręcz wzrosły w 2020. Wydaje się zatem, że skoro wybuch pandemii nie wywołał paraliżu rynku fuzji i przejęć, a rynek szybko się odrodził, należy z ostrożnym optymizmem patrzeć na rok 2021.

Do jeszcze większego optymizmu skłaniają nasze doświadczenia transakcyjne w minionym roku. Mimo przeciwności staraliśmy się działać w sposób niezakłócony. I, udało się! Doradzaliśmy w ponad 50 transakcjach, z których blisko 40 zakończyło się sukcesem, co powoduje, że rok 2020 był rokiem rekordowym dla naszej praktyki M&A!

Pragniemy serdecznie podziękować naszym Klientom za zaufanie, którym nas obdarzyli oraz zapewnić, że nieodmiennie i w każdych warunkach pozostajemy do Państwa dyspozycji we wszelkich kwestiach związanych z doradztwem transakcyjnym.

Życzymy przyjemnej lektury i zapraszamy do współpracy!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

10.05.2023

WEBINAR: nowe zmiany do ustawy o fundacji rodzinnej

Serdecznie zapraszamy na bezpłatny webinar dotyczący funkcjonowania fundacji rodzinnej. Jeśli jesteś właścicielem polskiej firmy i planujesz sukcesję rodzinną, to to wyd...

Aktualności
WEBINAR: nowe zmiany do ustawy o fundacji rodzinnej

05.05.2023

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

14 dni od ogłoszenia w Monitorze Polskim wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która wdroży do polskiego porządku prawnego m.in.  unij...

Aktualności
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!