Śniadanie biznesowe: E-commerce pod lupą

10.04.2018 Aktualności

W środę, 30 maja, w Kancelarii GESSEL (ul. Sienna 39, XV piętro, budynek Warsaw Towers) odbędzie się kolejne śniadanie biznesowe pt. E-commerce pod lupą. Celem spotkania jest omówienie jakie są ograniczenia i regulacje w zakresie handlu elektronicznego.

Nie ma wątpliwości, że rozwój handlu elektronicznego z roku na rok jest coraz bardziej dynamiczny. W ostatnich latach odsetek osób między 16 a 74 rokiem życia, które zamówiły dobra lub usługi przez Internet, wzrósł z 30 % w 2007 r. do 55 % w 2016 r. W odpowiedzi na wzrastającą dzięki internetowi konkurencję i przejrzystość cenową producenci starają się uzyskać większą kontrolę nad sieciami dystrybucji, stosując różnego rodzaju ograniczenia wertykalne. Do najbardziej rozpowszechnionych w handlu internetowym ograniczeń wertykalnych należą m.in. systemy dystrybucji selektywnej, zakazy sprzedaży przez Internet, narzucanie minimalnych lub stałych cen odsprzedaży czy geoblokowanie. Jak dalece producent może kontrolować sposób sprzedaży swoich towarów? Czy może zakazać ich sprzedaży przez Internet? Wpływać na cenę, po jakiej ten towar jest sprzedawany? Czy producent artykułów luksusowych może odmawiać ich sprzedaży niektórym dystrybutorom? Takie pytania w związku z dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego padają coraz częściej i są przedmiotem postępowań urzędów ochrony konkurencji, w tym także polskiego UOKiK.

PROGRAM:

  • 9.15 – 9.30 Rejestracja, powitanie uczestników
  • 9.30 – 10.30 – Jak dalece producent może kontrolować sposób sprzedaży swoich towarów ? Czy ograniczenie wertykalne są legalne ?
  • 10.30 – 10:45 Przerwa
  • 10.45 – 11.45 – Praktyka UOKiK. Podsumowanie
  • 12.00 Zakończenie spotkania

PRELEGENCI:
Bernadeta Kasztelan-Świetlik,
radca prawny, wspólnik kancelarii GESSEL
Ekspert w dziedzinie prawa konkurencji. Reprezentuje Klientów Kancelarii przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawach dotyczących koncentracji, postępowań związanych z zarzutami zawierania porozumień ograniczających konkurencję, nadużywania pozycji dominującej, ochrony interesów konsumentów oraz nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. W latach 2014-2017 była Wiceprezesem UOKiK odpowiedzialnym m.in. za pion ochrony konkurencji i kontroli koncentracji.


Karolina Krzal,
adwokat
Specjalizuje się w transakcjach fuzji i przejęć (M&A) na rynku niepublicznym, w tym w szczególności w zakresie prawa konkurencji oraz bieżącej obsługi korporacyjnej spółek prawa handlowego. Jej doświadczenie obejmuje w szczególności przeprowadzanie analiz prawnych due diligence, przygotowywanie dokumentacji transakcyjnej oraz prowadzenie postępowań przed Prezesem UOKIK w sprawach kontroli koncentracji, w tym przygotowanie zgłoszeń zamiaru koncentracji. Doradza w kwestiach z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

WARUNKI UCZESTNICTWA:
1. Spotkanie jest bezpłatne – o możliwości udziału decyduje kolejność zgłoszeń od osób, do których jest ono adresowane.
2. Zgłoszenia należy dokonać do 28 maja br. na adres: a.jasienczuk@gessel.pl
3. Zamiast zgłoszonej osoby w spotkaniu może wziąć udział inny pracownik firmy.
4. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie oraz do odwołania spotkania.
5. Zgłoszenie na spotkanie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika w celu organizacji spotkania prowadzonego przez Gessel, Koziorowski Sp. k. z siedzibą w Warszawie, ul. Sienna 39, 00-121 Warszawa, zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr 101 poz. 926, t. jedn. z późn. zm.).

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

16.04.2024

Doradzaliśmy Depilacja.pl w transakcji dotyczącej nabycia większościowego pakietu udziałów Yasumi Polska

Nasze doradztwo miało charakter kompleksowy i obejmowało wszystkie etapy transakcji, w tym badanie prawne due diligence, przygotowanie i negocjacje dokumentacji transakc...

Aktualności
Doradzaliśmy Depilacja.pl w transakcji dotyczącej nabycia większościowego pakietu udziałów Yasumi Polska

28.03.2024

Legal 500 – otrzymaliśmy wyróżnienia w międzynarodowym rankingu prawniczym!

Wyróżnienie indywidualne jako „Leading Individual” w kategorii Dispute Resolution otrzymała dr hab. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz. Kancelaria i jej prawnicy są rek...

Aktualności
Legal 500 – otrzymaliśmy wyróżnienia w międzynarodowym rankingu prawniczym!
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!