ALERT: Sztuczna inteligencja pomoże Prezesowi UOKiK walczyć z niedozwolonymi klauzulami w umowach
07.10.2021 Aktualności
Już niedługo walka Prezesa UOKiK z niedozwolonymi klauzulami w umowach z konsumentami będzie efektywniejsza – Prezes UOKiK ogłosił właśnie konkurs na zaprojektowanie narzędzia opartego o sztuczną inteligencję (AI), którego celem ma być wstępna analiza wzorców umownych stosowanych przez przedsiębiorców w kontaktach z konsumentami, pod kątem postanowień niedozwolonych. Celem sięgnięcia przez Urząd do nowych technologii jest przyśpieszenie oraz ułatwienie sprawowania funkcji ochronnych nad prawami konsumentów oraz zmiana sposobu działania Urzędu z reaktywnego na bardziej aktywny.
Czym są klauzule niedozwolone?
Klauzule niedozwolone (abuzywne) to postanowienia umowy nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. W świetle prawa są one niewiążące. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy klauzule te dotyczą głównych świadczeń stron, np. ceny lub wynagrodzenia, o ile zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
Jak jest?
Dotychczas Urząd podejmował działania kontrolne w skutek zgłoszeń potencjalnych naruszeń ze strony rynku. Najczęściej w wyniku zgłaszania skarg konsumentów na działania przedsiębiorców, polegające na stosowaniu niedozwolonych klauzul w umowach zawieranych z konsumentami.
Jak będzie?
Wprowadzenie narzędzia opartego na sztucznej inteligencji umożliwi Urzędowi wyszukiwanie niedozwolonych klauzul umownych zarówno w umowach czy regulaminach przedłożonych Urzędowi, jak i tych zamieszczonych na stronach internetowych przedsiębiorców i sklepów internetowych.
Zgodnie z wypowiedzią Prezesa UOKiK, po odnalezieniu przez narzędzie sztucznej inteligencji klauzul niedozwolonych w materiałach zamieszczanych przez przedsiębiorców, klauzule te będą weryfikowane przez pracowników Urzędu. Nie ma wątpliwości, że narzędzie oparte o sztuczną inteligencję pozwoli na wstępną weryfikację dużo większej ilości danych niż jest to możliwe obecnie.
Zapraszamy do współpracy
W związku z planowaną automatyzacją działań Urzędu w zakresie ochrony konsumentów, Kancelaria GESSEL oferuje Państwu szeroki zakres pomocy w sprawach konsumenckich, w tym pomoc w przeprowadzeniu audytu umów oraz regulaminów adresowanych do konsumentów.
|
|
Mogą Cię zainteresować
10.05.2023
WEBINAR: nowe zmiany do ustawy o fundacji rodzinnej
Serdecznie zapraszamy na bezpłatny webinar dotyczący funkcjonowania fundacji rodzinnej. Jeśli jesteś właścicielem polskiej firmy i planujesz sukcesję rodzinną, to to wyd...
05.05.2023
Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
14 dni od ogłoszenia w Monitorze Polskim wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która wdroży do polskiego porządku prawnego m.in. unij...