TARCZA 4.0 – Senat ograniczył uprawnienia Prezesa UOKiK w zakresie blokowania inwestycji

22.06.2020 Aktualności

Sejm w dniu 19 czerwca 2020 r. zaakceptował wprowadzone przez Senat zmiany w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji [„Ustawa”]. Pierwotnie uchwalona przez Sejm nowelizacja Ustawy przewidywała możliwość zablokowania inwestycji skutkujących nabyciem lub osiągnięciem znaczącego uczestnictwa lub nabyciem dominacji nad podmiotem objętym ochroną przez podmiot [„Inwestor”], który:

  1. nie posiada obywatelstwa państwa członkowskiego lub– w przypadku osób fizycznych albo
  2. nie posiada lub nie posiadał od co najmniej 2 lat od dnia poprzedzającego zgłoszenie siedziby na terytorium państwa członkowskiego – w przypadku podmiotów innych niż osoby fizyczne.

Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez Senat, przez państwo członkowskie rozumie się przez to państwo, które jest:

– członkiem Unii Europejskiej lub

– stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub

należy do Organizacji Współpracy Gospodarczej i rozwoju (OECD).

W tej sytuacji obowiązek notyfikacji Prezesowi UOKiK inwestycji skutkującej nabyciem lub osiągnięciem znaczącego uczestnictwa nie dotyczy podmiotów mających obywatelstwo/siedzibę na terytorium: Austrii, Australii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Chile, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecja, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Kolumbii, Korei Południowej, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Meksyku, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii.

Obowiązek notyfikacji Prezesowi UOKiK będzie natomiast dotyczył inwestycji podmiotów m.in. z Rosji i Chin. 

Inwestycje zagraniczne w Polsce

Wg NBP napływ do Polski inwestycji zagranicznych w 2018 r. wyniósł 50,4 mld PLN.

gessel

Pod koniec 2018 r. kapitał zagraniczny zainwestowany w Polsce pochodził ze 118 krajów, a w zdecydowanej większości (91,4%) z krajów UE. Kraje, które zainwestowały w Polsce kapitał o największej wartości, to Niderlandy (23,2% kapitału zagranicznego ogółem), Niemcy (16,6%) i Francja (12,8%)[1].

W 2019 r. wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosła 50,8 mld PLN, a największe inwestycje napłynęły z Niemiec, Niderlandów oraz Hiszpanii.

 

Kontakt:

bernadeta kasztelan2 150x150

Bernadeta Kasztelan-Świetlik

wspólnik, radca prawny

b.kasztelan@gessel.pl

 

 

[1] https://www.paih.gov.pl/polska_w_liczbach/inwestycje_zagraniczne;

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

09.09.2024

Konkurs ±∞ZACHĘTA

Ruszamy z konkursem ±∞Zachęta! Tym razem nabory do edycji MAGISTERSKIEJ i DOKTORANCKIEJ odbędą się równolegle. Konkurs jest skierowany do osób, które w danym roku ka...

Aktualności
Konkurs ±∞ZACHĘTA

29.08.2024

Podpisaliśmy apel do prezesa Prezesa Rady Ministrów!

Organizacje pozarządowe i biznesowe, firmy, kancelarie prawne i związki zawodowe – w sumie 35 podmiotów – zjednoczyło się pod apelem wysłanym 28 sierpnia 2024 r. do Prez...

Aktualności
Podpisaliśmy apel do prezesa Prezesa Rady Ministrów!
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys