Nowe Rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie porozumień wertykalnych

25.05.2022 Publikacje

Z dniem 1 czerwca wchodzi w życie Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/720 z dnia 10 maja 2022 r. w sprawie stosowania art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do kategorii porozumień wertykalnych i praktyk uzgodnionych.

Rozporządzenie aktualizuje m.in. przepisy dotyczące oceny ograniczeń w Internecie i gospodarce platform internetowych, dystrybucji selektywnej i wyłącznej, umów agencyjnych. Dlatego warto aby przedsiębiorcy dokonali przeglądu swoich umów pod katem ich dostosowania do nowych uregulowań.

 

Pewność obrotu

 

W ocenie Komisji Europejskiej nowe Rozporządzenie ma być „bardziej dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw w nadchodzącej – jeszcze bardziej cyfrowej – dekadzie. Przepisy te są ważnym narzędziem, które pomoże wszystkim rodzajom przedsiębiorstw, w tym małym i średnim przedsiębiorstwom, odpowiednio oceniać swoje porozumienia wertykalne na co dzień”.

 

Dlatego Rozporządzenie ma tworzyć „bezpieczną przystań” dla przedsiębiorców, aby ułatwić im ocenę, czy – w zmienionym pod wpływem rozwoju handlu elektronicznego i sprzedaży przez Internet otoczeniu biznesowym – zawarte przez nie porozumienia dotyczące dostaw i dystrybucji są zgodne z unijnymi regułami konkurencji.

 

Warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • zawężenie zakresu „bezpiecznej przystani” w odniesieniu do:

a. podwójnej dystrybucji (sytuacja, w której dostawca sprzedaje klientom końcowym swoje towary lub usługi zarówno za pośrednictwem niezależnych dystrybutorów, jak i bezpośrednio)

b. klauzuli uprzywilejowania, kiedy dostawca oferuje swoim kontrahentom warunki umowy takie same lub lepsze niż te, które są oferowane za pośrednictwem niezależnych kanałów sprzedaży (np. platformy internetowej) lub własnych kanałów sprzedaży bezpośredniej (własnej strony internetowej) 

  • rozszerzenie zakresu „bezpiecznej przystani” w odniesieniu do niektórych:

a. ograniczeń aktywnego kontaktowania się nabywcy z klientami indywidualnymi (sprzedaży czynnej)

b. praktyk dotyczących sprzedaży przez Internet (tzn. możliwości ustanawiania wobec tego samego dystrybutora różnych cen hurtowych produktów sprzedawanych przez Internet i poza nim)

c. możliwości stosowania różnych kryteriów w odniesieniu do sprzedaży przez Internet i poza nim w systemach dystrybucji selektywnej

W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z:

neta

Bernadeta Kasztelan-Świetlik 

partner, radca prawny

b.kasztelan@gessel.pl

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!