Błąd w rządowym rozporządzeniu? Prawnik: brak podstawy prawnej do zamknięcia wyciągów
29.12.2020 Publikacje
Rząd zamknął stoki narciarskie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyciągi mogły nadal działać. W przepisach zabrakło kodu PKD, który obejmuje ich działalność – to wniosek z analizy rozporządzenia dokonanej przez mec. Piotra Schramma.
Z powodu obostrzeń sanitarnych spowodowanych pandemią od poniedziałku do 17 stycznia zamknięte są stoki narciarskie. Mogą funkcjonować jedynie dla zawodników przygotowujących się do zawodów. Jazda na nartach w celach rekreacyjnych jest zabroniona.
Jednak wyciągi narciarskie czy kolejki linowe mogą pozostawać czynne. Zwraca na to uwagę mec. Piotr Schramm. Z jego analizy wynika, że rząd w rozporządzeniu wyłączył działalność obsługi stoków narciarskich przez wskazanie działu 93.0 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ale funkcjonowanie kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich objęte jest działem 49.39.Z. O nim przepisy milczą.
„Nie ma zatem podstawy prawnej dla zamknięcia od dziś wyciągów w Polsce. Raz jeszcze namawiam do skrupulatności i rzetelności w prowadzeniu analiz” – napisał w poniedziałek prawnik.
Oznacza to, że część wyciągów lub kolejek może nadal funkcjonować w celach transportowych. Wiedzą o tym Polskie Koleje Liniowe. Z informacji na ich stronie wynika, że działa kolejka na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką i Górę Żar. Ta na Kasprowy Wierch obecnie jest nieczynna, ale powodem jest silny wiatr halny.
Działa także kolejka w kurorcie Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. Po skorzystaniu z niej można dostać się na działającą normalnie wieżę widokową.
Tekst ukazał się na portalu Onet.pl.
Mogą Cię zainteresować
17.05.2023
Początek końca zielonego mydlenia oczu? Unijna dyrektywa ma ograniczyć greenwashing
Przedsiębiorca wprowadza w błąd? Musi liczyć się z konsekwencjami Jak wskazują prawnicy, choć na gruncie polskiego prawa nie ma osobnej, dedykowanej ustawy dotyczącej g...
17.05.2023
O koncentracji firm Microsoft i Activision Blizzard, czyli co dalej z „Call of Duty”?
Planowane przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft jest dotychczas największą koncentracją w sektorze gier, choć są głosy, że większej i droższej koncentracji nie b...