Błąd w rządowym rozporządzeniu? Prawnik: brak podstawy prawnej do zamknięcia wyciągów

29.12.2020 Publikacje

Rząd zamknął stoki narciarskie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyciągi mogły nadal działać. W przepisach zabrakło kodu PKD, który obejmuje ich działalność – to wniosek z analizy rozporządzenia dokonanej przez mec. Piotra Schramma.

Z powodu obostrzeń sanitarnych spowodowanych pandemią od poniedziałku do 17 stycznia zamknięte są stoki narciarskie. Mogą funkcjonować jedynie dla zawodników przygotowujących się do zawodów. Jazda na nartach w celach rekreacyjnych jest zabroniona.

Jednak wyciągi narciarskie czy kolejki linowe mogą pozostawać czynne. Zwraca na to uwagę mec. Piotr Schramm. Z jego analizy wynika, że rząd w rozporządzeniu wyłączył działalność obsługi stoków narciarskich przez wskazanie działu 93.0 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ale funkcjonowanie kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich objęte jest działem 49.39.Z. O nim przepisy milczą.

„Nie ma zatem podstawy prawnej dla zamknięcia od dziś wyciągów w Polsce. Raz jeszcze namawiam do skrupulatności i rzetelności w prowadzeniu analiz” – napisał w poniedziałek prawnik.

Oznacza to, że część wyciągów lub kolejek może nadal funkcjonować w celach transportowych. Wiedzą o tym Polskie Koleje Liniowe. Z informacji na ich stronie wynika, że działa kolejka na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką i Górę Żar. Ta na Kasprowy Wierch obecnie jest nieczynna, ale powodem jest silny wiatr halny.

Działa także kolejka w kurorcie Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. Po skorzystaniu z niej można dostać się na działającą normalnie wieżę widokową.

 

Tekst ukazał się na portalu Onet.pl

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!