Byliśmy inicjatorem międzynarodowego projektu: FDI GUIDE

08.03.2022 Publikacje Fuzje i przejęcia

Od wielu lat jesteśmy członkiem Lawyers Associated Worldwide (LAW) – międzynarodowej sieci skupiającej niezależne, wiodące kancelarie prawne na całym świecie. Jedną z największych zalet przynależności do stowarzyszeń branżowych jest możliwość dzielenia się ze sobą wiedzą i doświadczeniami.

Tak właśnie narodził się pomysł na opracowanie praktycznego przewodnika dotyczącego zagadnień związanych z kontrolą niektórych inwestycji przez władze państwowe w Europie – FDI Guide. Jest to opracowanie rzucające światło na całe spektrum zagadnień nie tylko z perspektywy państw-członków Unii Europejskiej, lecz także innych krajów europejskich.

Jednym ze skutków pandemii koronawirusa, a w jej konsekwencji, dramatycznych spadków wycen przedsiębiorstw oraz popadania przez wiele z nich w kłopoty finansowe, była rosnąca obawa polityczna o przejęcie osłabionych podmiotów przed kapitał „niepreferowany”.

W efekcie, zarówno w państwach europejskich, jak i na innych kontynentach, ustawodawcy stosunkowo szybko wprowadzili nowe regulacje, mające w założeniu pozwolić państwu na weryfikację potencjalnych inwestorów i ryzyk. Takie regulacje są nazywane w skrócie FDI regulations – foreing direct investments regulations. Jednakże każde państwo w inny sposób podeszło do ich implementacji.

Głównym celem przewodnika, który powstał z inicjatywy Krzysztofa Jasińskiego, managing associate kancelarii GESSEL, przy nieocenionym udziale wielu firm tworzących społeczność LAW, jest przedstawienie podstawowych zasad FDI w poszczególnych krajach.

Zapraszamy do lektury!

Pobierz

FDI Guide

Pobierz i przeczytaj

tygrys

Autorzy

5. Krzysztof Jasinski 772x1158

Krzysztof Jasiński

Managing Associate
Radca prawny

Fuzje i przejęcia | Private Equity | Prawo korporacyjne

Krzysztof Jasiński

Krzysztof Jasiński

Managing Associate
Radca prawny

Krzysztof dołączył do kancelarii w 2016 roku, jako associate. Od 2017 roku senior associate a od 2021 roku managing associate. W ramach swojej praktyki prowadzi transakcje fuzji i przejęć oraz nadzoruje i koordynuje prace młodszych prawników i zespołu transakcyjnego. Doradza funduszom private equity, prywatnym inwestorom, startupom, występując zarówno po stronie sprzedawcy, jak i kupującego. Zajmuje się analizą i przygotowaniem dokumentów na ...

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys