Byliśmy inicjatorem międzynarodowego projektu: FDI GUIDE
PobierzOd wielu lat jesteśmy członkiem Lawyers Associated Worldwide (LAW) – międzynarodowej sieci skupiającej niezależne, wiodące kancelarie prawne na całym świecie. Jedną z największych zalet przynależności do stowarzyszeń branżowych jest możliwość dzielenia się ze sobą wiedzą i doświadczeniami.
Tak właśnie narodził się pomysł na opracowanie praktycznego przewodnika dotyczącego zagadnień związanych z kontrolą niektórych inwestycji przez władze państwowe w Europie – FDI Guide. Jest to opracowanie rzucające światło na całe spektrum zagadnień nie tylko z perspektywy państw-członków Unii Europejskiej, lecz także innych krajów europejskich.
Jednym ze skutków pandemii koronawirusa, a w jej konsekwencji, dramatycznych spadków wycen przedsiębiorstw oraz popadania przez wiele z nich w kłopoty finansowe, była rosnąca obawa polityczna o przejęcie osłabionych podmiotów przed kapitał „niepreferowany”.
W efekcie, zarówno w państwach europejskich, jak i na innych kontynentach, ustawodawcy stosunkowo szybko wprowadzili nowe regulacje, mające w założeniu pozwolić państwu na weryfikację potencjalnych inwestorów i ryzyk. Takie regulacje są nazywane w skrócie FDI regulations – foreing direct investments regulations. Jednakże każde państwo w inny sposób podeszło do ich implementacji.
Głównym celem przewodnika, który powstał z inicjatywy Krzysztofa Jasińskiego, managing associate kancelarii GESSEL, przy nieocenionym udziale wielu firm tworzących społeczność LAW, jest przedstawienie podstawowych zasad FDI w poszczególnych krajach.
Zapraszamy do lektury!
Autorzy

Krzysztof Jasiński
Managing Associate
Radca prawny
Fuzje i przejęcia | Private Equity | Prawo korporacyjne
Managing Associate
Radca prawny
Krzysztof dołączył do kancelarii w 2016 roku, jako associate. Od 2017 roku senior associate a od 2021 roku managing associate. W ramach swojej praktyki prowadzi transakcje fuzji i przejęć oraz nadzoruje i koordynuje prace młodszych prawników i zespołu transakcyjnego. Doradza funduszom private equity, prywatnym inwestorom, startupom, występując zarówno po stronie sprzedawcy, jak i kupującego. Zajmuje się analizą i przygotowaniem dokumentów na ...
Mogą Cię zainteresować
01.06.2023
Fundusze private equity a prawo antymonopolowe – co za zakrętem?
Nie ma wątpliwości, że ojczyzną prawa antymonopolowego są Stany Zjednoczone, ale dający się tam zaobserwować zwrot jest po części pochodną zjawisk politycznych i gospoda...
29.05.2023
Czy pobieżne zapoznanie się z pismem przez Przeszukujących rzeczywiście zagraża tajemnicy zawodowej pełnomocników?
Ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Ustawa) z dnia 9 marca br., mająca na celu wdrożenie dyrektywy ECN+, wzbudza ostatnio sporo obaw. Dzisi...