Coworking – furtka dla obostrzeń

21.01.2021 Publikacje

Część restauratorów zaczyna wynajmować powierzchnie (np. biurka) do pracy. W ten sposób chcą zarobić w okresie epidemii. Przepisy antycovidowe w zakresie coworkingu są wyjątkowo łagodne.

Niektórzy właściciele punktów gastronomicznych w okresie pandemii decydują się na przekwalifikowanie działalności i zamiast oferować posiłki, wynajmują powierzchnie do wspólnej pracy biurowej np. osobom pracującym zdalnie, samozatrudnionym, wolnym strzelcom. Takie oferty przedstawiali restauratorzy m.in. z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Lublina. Taki wynajem w przeciwieństwie do działalności gastronomicznej nie jest ograniczony w okresie epidemii. Co więcej, przepisy w tym względzie są nawet łagodniejsze niż te obowiązujące pracodawców, którzy muszą chronić pracujących stacjonarnie (w siedzibie firmy). To kolejny przykład na to, jak nieracjonalne są obostrzenia covidowe.

Co to jest coworking

Możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wy- najmowanej powierzchni, najczęściej biurowej, wyko- rzystywana głównie przez zarobkujących na własny rachunek (np. samozatrudnionych, tzw. wolnych strzelców). Pracownicy lub kontrahenci różnych firm dzielą przestrzeń biurową, co pozwala na oszczęd- ność kosztów dzięki wykorzystaniu wspólnej infra- struktury, np. sprzętu, mediów, usług recepcyjnych, cateringu, przyjmowania przesyłek. Pomaga uniknąć poczucia izolacji, którego można doświadczać podczas pracy zdalnej i eliminuje czynniki rozpraszające (które trudno ograniczyć np. podczas pracy z domu).

„Promka” dla „kołorków”

O takim przekwalifikowaniu oraz ofertach coworkingu restauratorzy zwykle informują na portalach społecznościowych. Najgłośniejszy był przypadek placówek z Wrocławia, o których informowały lokalne media. Po takich publikacjach według relacji samych właścicieli pod obiektami pojawiły się patrole policyjne, które obserwowały ich działalność. DGP poprosił Komendę Miejską Policji we Wrocławiu o potwierdzenie podjęcia czynności oraz wskazanie celu obserwacji i informację, czy kontroluje ona obiekty coworkingowe i czy taka działalność według policji podlega jakimś ograniczeniom, a jeśli tak, to jakim. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

W związku z tym część restauratorów poinformowała, że wstrzymuje do odwołania najem powierzchni coworkingowej i anuluje dokonane już rezerwacje. Inni opublikowali komunikaty, w których podkreślili, że nie działają w zwykłym trybie (tzn. nie można wejść z ulicy i zamówić napoju lub posiłku), a jedynie oferują wynajem miejsc do pracy w formie coworkingu, w wyizolowanym pomieszczeniu, z zapewnieniem infrastruktury biurowej oraz po spełnieniu formalności związanych z taką usługą (m.in. podpisanie umowy najmu, zobowiązanie się do przestrzegania obostrzeń covidowych).

– Jeśli wprowadza się bardzo szczegółowe regulacje, to trzeba się liczyć z konsekwencjami. Przypominają się choćby próby obchodzenia obostrzeń covidowych podejmowane przez właścicieli siłowni, którzy organizowali klientom współzawodnictwo sportowe, by móc działać pomimo ograniczeń wskazuje Adam Kraszewski, radca prawny, szef praktyk prawa pracy w Kancelarii GESSEL.

Podkreśla, że omawiane przekwalifikowanie punktów gastronomicznych trze- ba traktować inaczej.
– Pamiętajmy, że coworking dotyczy wykonywania czynności zawodowych, a ono nie jest przecież zakazane ze względu na pandemię. Tego typu usługę można było oferować w punktach gastronomicznych także przed epidemią i była ona wpisana w model funkcjonowania tego biznesu – dodaje. (…)
 
Pełna treść artykułu dostępna jest w Dzienniku Gazecie Prawnej z dn. 21.01.2021 oraz na portalu gazetaprawna.pl
 

Mogą Cię zainteresować

06.06.2024

Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

Zwolnienia grupowe to skomplikowany proces, pełen formalności i etapów, w którym łatwo o błąd. Aleksandra Głuszek w swoim artykule „Przy zwolnieniach grupowych nietru...

Publikacje
Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

06.06.2024

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej. Zapraszamy do lektury, najnowszego artykułu autorstwa prof. dr hab. Marek Michalski "...

Publikacje
Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys