Czy na kwarantannie można pracować? Ile wynosi wynagrodzenie na kwarantannie?

25.11.2020 Publikacje

Czy można pracować w trakcie kwarantanny? Jakie wynagrodzenie lub świadczenie przysługuje pracownikowi? Wyjaśniamy.

Praca na kwarantannie to temat, który nurtuje zarówno pracowników, jak i pracodawców. Inspektor sanitarny może nałożyć na pracownika obowiązek odbycia kwarantanny lub izolacji domowej. Ponadto kwarantanna jest nakładana automatycznie, gdy pracownik otrzyma od lekarza skierowanie na test na koronawirusa lub jeżeli osoba, z którą się mieszka, otrzyma dodatni wynik testu na obecność SARS-CoV-2. (Mimo to inspekcja sanitarna powinna pozyskać informacje o pozostałych domownikach.)

Skierowanie na wykonanie testu RT-PCR (posiew z nosa i gardła) może wystawić:

  • lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej)
  • lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. NLP)
  • lekarz z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (z hospicjum)
  • lekarz w ramach opieki długoterminowej (tzw. ZOL)

Przebywanie na kwarantannie nie musi wiązać się z koniecznością przerywania pracy. Co do zasady obowiązkowa kwarantanna jest traktowana jak niezdolność do pracy z powodu choroby. Osoba na kwarantannie, która czuje się dobrze i nie ma objawów COVID-19, może jednak świadczyć pracę zdalnie, jeśli porozumie się z pracodawcą. Musi jednak zrzec się prawa do świadczenia chorobowego.

– Pracownicy odbywający kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego ze środków pracodawcy albo zasiłku chorobowego, ze środków ZUS. Świadczenia te przysługują także pracownikom, którzy zostali poddani izolacji – przypomina Adam Kraszewski, managing associate i radca prawny z kancelarii GESSEL.

Podczas pracy na kwarantannie nie wolno opuszczać domu, nawet wyjść na spacer z psem czy ze śmieciami. Dotyczy to także przypadków tzw. bezobjawowych. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.

Kto może pracować na kwarantannie?

Pracownik bez objawów koronawirusa może nadal pełnić swoje obowiązki, jeżeli pracodawca wyda mu polecenie służbowe o podjęciu pracy zdalnej. Home office jest możliwe w miejscu odbywania kwarantanny w sytuacji, gdy:

  • pracownik ma warunki do pracy w domu
  • stan zdrowia pozwala pracownikowi na pracę
  • osoba zatrudniona posiada odpowiednie umiejętności
  • technologia umożliwia pracę zdalną

Kto decyduje o pracy na kwarantannie?

Sprzęt do pracy zdalnej, np. laptopa i telefon, powinien dostarczyć pracodawca. Ponadto nie może on zmusić pracownika do pracy z domu. Decyzja o pracy podczas kwarantanny powinna zostać podjęta dwustronnie. Nie można skierować pracownika do pracy na kwarantannie bez jego zgody.

 

Pełna treść artykułu dostępna jest na portalu naszemiasto.pl

Mogą Cię zainteresować

22.11.2023

Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

W tym roku Black Friday nabiera nowego wymiaru w Polsce. Dzięki dyrektywie Omnibus, wprowadzonej 1 stycznia 2023, firmy nie będą mogły ukrywać rzeczywistej wartości "pro...

Publikacje
Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

31.10.2023

Strategiczne złoża bez rekompensaty

DZIENNIK GAZETA PRAWNA : Strategiczne złoża bez rekompensaty Zgodnie z nowymi przepisami zostanie utworzony wykaz złóż strategicznych. Od decyzji o umieszczeniu terenó...

Publikacje
Strategiczne złoża bez rekompensaty
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!