Dorabianie na urlopie macierzyńskim nie pozbawia prawa do zasiłku
30.10.2009 Publikacje
Regulacje ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w sposób precyzyjny określają sytuacje, w których zasiłek macierzyński nie przysługuje. Należy do nich zaliczyć:
- zachowanie przez pracownicę prawa do wynagrodzenia,
- przebywanie na urlopie bezpłatnym,
- tymczasowe aresztowanie lub odbywanie kary pozbawienia wolności (art. 31 ust. 2w zw. z art. 12 ustawy).
Ustawa przewiduje również, iż wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu na zasadach określonych w art. 1821 kodeksu pracy (ta regulacja nabierze jednak znaczenia dopiero po 1 stycznia 2010 r., kiedy to pracownicy uzyskają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego).
Ani kodeks pracy, ani ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie przewidują natomiast utraty bądź obniżenia wysokości zasiłku macierzyńskiego w przypadku wykonywania umów o dzieło. Wobec tego należy stwierdzić, iż wykonywanie w trakcie urlopu macierzyńskiego prac zleconych na podstawie umowy o dzido nie pozbawia ani nie prowadzi do zmniejszenia wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Mogą Cię zainteresować
08.12.2023
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...
08.12.2023
Local energy communities – the key to Poland’s energy transition
Szacuje się, że w całej UE działa obecnie ponad 9000 wspólnot energetycznych. Zwykle składają się one z szeregu pojedynczych mikroinstalacji słonecznych lub wiatrowych i...