Dualizm regulacyjny i bałagan prawny zamykają apteki. Farmaceuci tracą pracę, leki idą do wyrzucenia, a najbardziej cierpią na tym pacjenci

22.12.2021 Publikacje

Z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że w grudniu zamykano więcej niż jedną aptekę dziennie. Eksperci wskazują, że trend ten utrzymuje się od 2017 roku, od wprowadzenia „Apteki dla Aptekarza”. Do tego dochodzi bałagan, jeśli chodzi o działania instytucji regulujących rynek, które często stoją ze sobą w sprzeczności. W sprawę włączył się nawet Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Coraz mniej aptek w Polsce – a bałagan prawny trwa

Jak pisze portal PharnaNET, od 4 do 14 grudnia w Polsce zamknięto siedemnaście kolejnych aptek. W efekcie z 11 961 aptek na mapie kraju pozostało 11 947.

– Trend ten jest bezsporny i utrzymuje się od 2017 roku, kiedy to wprowadzono Ustawę “Apteka dla Aptekarza”. Jak wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców na temat skutków uchwalonej w 2017 r. ustawy w ciągu czterech ostatnich lat liczba działających w Polsce aptek ogólnodostępnych spadła o ponad 10%, co oznacza, że obecnie w Polsce jest ponad 1400 placówek mniej. Z ostatnich wpisów w mediach społecznościowych, wynika, że w dziesięć dni z mapy Polski zniknęło 17 aptek – pisze portal. (…)

Spór o franczyzę

To, co z czym w handlu jest coraz popularniejszym modelem, na rynku farmaceutycznym nie jest jeszcze aż tak oczywiste – chodzi o franczyzę. Sklepy, które widzimy dziś prawie za każdym rogiem, są w dużej mierze sieciami franczyzowymi. Sklepikarze decydują się na przystąpienie do sieci, by móc korzystać z licznych przywilejów – wsparcie technologiczne, zakupowe, różnego rodzaju programy lojalnościowe, choćby w formie aplikacji, a także możliwość korzystania ze znanych brandów, gdzie klient widząc logo – wie czego może się spodziewać. Okazuje się, że franczyza na rynku aptecznym ma pod górkę. Główną obawą regulatorów jest to, że franczyzodawca przejmuje kontrolę nad franczyzobiorcą – a to już prowadzi do nadmiernej koncentracji na rynku – powstaje wówczas grupa kapitałowa. Kolejnym argumentem jest to, że w świetle prawa działalność apteczna jest kategorią aktywności gospodarczej objętą reglamentacją – nie każdy może ją prowadzić.

Radca prawny w kancelarii GESSEL i była wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik w rozmowie z ISBZdrowie wskazała, że obecny system prawny sprawia, że o funkcjonowaniu aptek franczyzowych decydują – często odmiennie – dwie różne instytucje: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

– Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w państwie prawa. Przedsiębiorcy powinni mieć jasny przekaz, co mogą robić, a czego nie – powiedziała Kasztelan-Świetlik w rozmowie z ISBzdrowie.

Mecenas zwraca uwagę, że franczyza jest korzystnym rozwiązaniem dla mniejszych podmiotów gospodarczych – jako forma współpracy, w ramach której franczyzobiorca w zamian za opłatę franczyzową ma możliwość podjęcia działalności, korzystając ze sprawdzonej już formuły, marki oraz szeroko rozumianego wsparcia ze strony franczyzodawcy.

– Jeśli Naczelna Rada Aptekarska chciałaby, aby w najmniejszych miejscowościach były apteki, to dla człowieka po studiach – aptekarza, który nie ma odpowiednich środków do tego, aby otworzyć własną aptekę – franczyza jest często jedynym rozwiązaniem – powiedziała.

Dodała, że jej zdaniem organem powołanym w Polsce do sprawowania kontroli przestrzegania przez przedsiębiorców przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest UOKiK. (…)

 

Pełna treść artykułu dostępna jest na www.medonet.pl

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!