2018-08-16
Dyscyplinarka zgodna z prawem
Nawet najbardziej zasadny powód natychmiastowego zwolnienia pracownika z jego winy nie przekona sądu, jeśli pracodawca nie zadba, aby zarzuty były zrozumiałe i oczywiste dla pracownika.
W przypadku zaistnienia określonych okoliczności, pracodawca może skorzystać ze szczególnego trybu zakończenia współpracy i złożyć pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy zatrudnionego. Potocznie nazywa się to dyscyplinarką.
Ustawodawca przewidział taką możliwość w przypadku:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli to przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Dwie ostatnie przyczyny mają charakter obiektywny. Zatem sposób ich sformułowania w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie powinien stwarzać problemów. Inaczej jest w odniesieniu do przyczyny w postaci ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Tu sytuacja nie zawsze jest oczywista. (...)