Dyskryminowani się nie skarżą

18.08.2011 Publikacje

Choć o dyskryminacji w pracy dużo się mówi, to jednak nieczęsto trafia na wokandę. Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2009 r. złożono w sądach rejonowych 529 pozwów w związku z mobbingiem. W 2010 r. łącznie do rejonowych i okręgowych wpłynęło ich tylko 464. Odszkodowań za molestowanie seksualne dwa lata temu domagało się pięć osób, rok temu 15.

Skarg na dyskryminację i mobbing nie odnotowują też raporty Państwowej Inspekcji Pracy. Tylko 1% porad udzielonych w 2010 r. przez PIP dotyczył tej właśnie materii. A pytają najczęściej osoby w skrajnych przypadkach. Albo te, które już rozstały się z szefem. (…)

Adam Kraszewski, prawnik z kancelarii Gessel, przyznaje, że sprawy związane z mobbingiem i dyskryminacją są trudne. Przykładowo, aby można było mówić o mobbingu, trzeba wykazać uporczywość i długotrwałość określonych zachowań – ocenia Kraszewski. Pojęcia te są nieostre i mogą być różnie interpretowane – dodaje. (…)

Ponadto dla pracownika już sama konieczność przedstawienia przed sądem, w jaki sposób był nękany lub zastraszany, może być bardzo krępująca – mówi mec. Kraszewski. (…)

Wspomniane trudności w udowadnianiu słuszności zarzutów znajdują odzwierciedlenie nie tylko w niewielkiej liczbie powództw, ale i w znacznej liczbie oddalonych spraw – dodaje mec. Kraszewski. W 2009 r. sądy oddaliły aż 120 spraw dotyczących zapłaty za mobbing. (…)

A co robią pracownicy, jeśli już są nękani? Prawdopodobnie odchodzą z pracy, o ile wcześniej to szef z nich nie zrezygnuje. Często też tolerują złe traktowanie. Głównie ze względów finansowych. (…)

 

Mogą Cię zainteresować

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

08.12.2023

Local energy communities – the key to Poland’s energy transition

Szacuje się, że w całej UE działa obecnie ponad 9000 wspólnot energetycznych. Zwykle składają się one z szeregu pojedynczych mikroinstalacji słonecznych lub wiatrowych i...

Publikacje
Local energy communities – the key to Poland’s energy transition
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!