Firma i fundusz powinny wyznaczyć sobie cel

07.06.2006 Publikacje

Inwestor finansowy daje pieniądze na rozwój i nie chce dywidendy. Zysk realizuje inaczej i przedsiębiorca wchodzący w taki układ musi być na to przygotowany. 

Fundusz private equity i venture capital inwestują w firmy na kilka lat. Ale nie na zawsze. To dość poważna implikacja. Każdy przedsiębiorca, chcąc pozyskać tego typu inwestora, musi mieć tego świadomość. To ważne nie tylko z punktu widzenia samej umowy, ale i zwykłych planów życiowych wyjaśniał Piotr Oskroba, wiceprezes Krokus Private Equity, w trakcie IV Forum Venture Capital & Private Equity.

(…)Oczekiwanych przez siebie zysków, fundusze nie realizują poprzez wypłatę dywidendy. W przypadku inwestycji private equity/ venture capital to taka sama reguła jak to, że fundusze nie ingerują w bezpośrednie zarządzanie przedsiębiorstwem, w które zainwestowały. Chcą mieć oczywiście wpływ na strategiczne decyzje, ale swe interesy realizują głównie z poziomu rady nadzorczej. Choć, jak lojalnie uprzedzali potencjalnych partnerów przedstawiciele funduszy obecnych na konferencji, z reguły idzie za tym obsadzenie.

Na zysk funduszu przychodzi pora dopiero w momencie odsprzedaży udziałów. To zaś wiąże się najczęściej z wejściem firmy na giełdę. W ten sposób najłatwiej bowiem spieniężyć posiadane udziały. Publiczna emisja może mieć trzy warianty. W pierwszym, akcje sprzedaje wyłącznie fundusz. Realizuje w ten sposób zyski, ale firma nie otrzymuje dodatkowego kapitału. W drugim, akcje sprzedaje sama spółka. Fundusz będzie korzystał z samego faktu upublicznienia i sprzedawał swoje papiery w najdogodniejszym dla siebie momencie. Możliwe jest też połączenie tych wariantów. Wtedy inwestor finansowy ma możliwość wyjścia z inwestycji, a sama firma otrzymuje dodatkowy zastrzyk kapitału na dalszy rozwój relacjonował Tomasz Drągowski, radca prawny w Kancelarii GESSEL (…)

 
Kamil Kosiński, Puls Biznesu

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys