Forma prawna kancelarii

18.09.2007 Publikacje

Od sześciu lat w Polsce obowiązuje zakaz tworzenia i działania kancelarii prawnych w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjnej. Mogą one jedynie przybierać formę spółek osobowych lub indywidualnych kancelarii czy zespołów adwokackich. 

– Zawód adwokata i radcy prawnego wymaga osobistej odpowiedzialności, zaś w spółce kapitałowej ta odpowiedzialność rozmywa się – tłumaczy Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Wielu adwokatów i radców prawnych jest jednak zdania, że zakaz prowadzenia kancelarii w formie spółki kapitałowej powinien zostać zniesiony, gdyż nie odpowiada on współczesnym realiom. Dyskusja nabiera tempa w związku ze zbliżającymi się krajowymi zjazdami korporacji adwokackiej i radcowskiej, podczas których dyskutowane mają być najważniejsze zagadnienia związane z zasadami wykonywania tych zawodów. Krajowa Rada Radców Prawnych jest w trakcie przeprowadzania ankiety wśród swoich członków na temat ich opinii o zasadach prowadzenia kancelarii w formie spółek kapitałowych.

Odpowiedzialność osobista 
Zdaniem Beaty Gessel, wspólnika zarządzającego w Kancelarii GESSEL, idea umożliwienia prowadzenia działalności w takiej formie w żaden sposób nie zmniejszy odpowiedzialności wspólników za prowadzone sprawy. – I tak obecnie wykracza ona znacznie poza ich majątki, a opiera się głównie na dodatkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej – przypomina Beata Gessel.

– Uważam, że w dzisiejszych czasach prawnikowi też należy się minimum bezpieczeństwa finansowego, w szczególności gdy mówimy o wieloosobowych kancelariach, gdzie z zasady niemożliwe jest osobiste wykonywanie każdego zlecenia przez partnerów – dodaje Beata Gessel.

Artykuł mieści się na stronie Gazety Prawnej .

Mogą Cię zainteresować

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

08.12.2023

Local energy communities – the key to Poland’s energy transition

Szacuje się, że w całej UE działa obecnie ponad 9000 wspólnot energetycznych. Zwykle składają się one z szeregu pojedynczych mikroinstalacji słonecznych lub wiatrowych i...

Publikacje
Local energy communities – the key to Poland’s energy transition
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!