Grupa kapitałowa w ujęciu przepisów szczególnych
30.12.2021 Publikacje
Prof. dr hab. Marek Michalski jest autorem glosy „Grupa kapitałowa w ujęciu przepisów szczególnych” do Wyroku WSA w Warszawie z 28.1.2020 r., VI SA/Wa 707/20, która ukazała się w grudniowym wydaniu Monitora Prawniczego (23/2021).
Glosowane orzeczenie dotyczy problematyki grup kapitałowych, stanowiąc egzemplifikację tezy o punktowym, a zarazem nieskoordynowanym, ale jednocześnie fragmentarycznym unormowaniu procesów koncentracji kapitałowej w systemie prawa polskiego. Orzeczenie koncentruje się na zagadnieniach regulowanych mocą Prawa farmaceutycznego i odnosi się do stopnia ingerencji organów nadzorujących rynek leków i produktów leczniczych w mechanizmy koordynacji i współpra cy między przedsiębiorcami, błędnie niekiedy interpretowanych jako prowadzące do powstawania struktur kapitałowych.
Pełna treść glosy dostępna jest TUTAJ.
Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Gospodarki Cyfrowej WPiA UKSW. Of counsel w Kancelarii GESSEL.
Specjalizuje się w problematyce papierów wartościowych i instrumentów finansowych, publicznym obrocie papierami wartościowymi, prawie bankowym, prawie rynku kapitałowego i instytucji finansowych, prawie handlowym.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ (1991), doktor nauk prawnych (1996, UJ), studiował także na l’Université Paris II Panthéon-Assas w Paryżu; doktor habilitowany nauk prawnych (2005, UJ), profesor nauk prawnych (2014); od 2006 roku kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego Wydziału Prawa i Administracji UKSW, a obecnie Katedry Prawa Gospodarczego i Gospodarki Cyfrowej; w latach 2008–2010 prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW; w latach 2010–2020 dziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW; w latach 2012–2020 senator UKSW, przewodniczący senackiej Komisji ds. Finansów i Mienia UKSW; członek wielu rad nadzorczych, w tym m. in. w latach 2006–2008 Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., w latach 2008–2017 Alior Bank S.A., od 2017 roku Przewodniczący Rady Nadzorczej Metra Warszawskiego sp. z o.o.; od 2007 roku Prezes Sądu Polubownego przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. Członek Komitetu ds. rozwiązań legislacyjnych Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.
Członek Rad Programowych: „Zeszyty Prawnicze”, „Forum Prawnicze”, „Monitor Prawa Handlowego”; „Prawo i Więź” oraz redaktor naczelny czasopism: „Człowiek w Cyberprzestrzeni”, „Młody Jurysta”.
Autor oraz współautor ponad 200 publikacji naukowych z zakresu problematyki prawa papierów wartościowych i instrumentów finansowych, publicznego obrotu papierami wartościowymi, prawa bankowego, prawa rynku kapitałowego, gospodarki cyfrowej i społeczeństwa informacyjnego, prawa handlowego i spółek akcyjnych, kodeksu spółek handlowych, oraz historii prawa gospodarczego.
Mogą Cię zainteresować
17.07.2024
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...
10.07.2024
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...