Grupa kapitałowa w ujęciu przepisów szczególnych

30.12.2021 Publikacje

Prof. dr hab. Marek Michalski jest autorem glosy „Grupa kapitałowa w ujęciu przepisów szczególnych” do Wyroku WSA w Warszawie z  28.1.2020 r., VI SA/Wa 707/20, która ukazała się w grudniowym wydaniu Monitora Prawniczego (23/2021). 

Glosowane orzeczenie dotyczy problematyki grup kapitałowych, stanowiąc egzemplifikację tezy o punktowym, a zarazem nieskoordynowanym, ale jednocześnie fragmentarycznym unormowaniu procesów koncentracji kapitałowej w systemie prawa polskiego. Orzeczenie koncentruje się na zagadnieniach regulowanych mocą Prawa farmaceutycznego i odnosi się do stopnia ingerencji organów nadzorujących rynek leków i produktów leczniczych w mechanizmy koordynacji i współpra­ cy między przedsiębiorcami, błędnie niekiedy interpretowanych jako prowadzące do powstawania struktur kapitałowych. 

 

Pełna treść glosy dostępna jest TUTAJ

 

xprof marek michalski e1601279061506 150x150.jpg.pagespeed.ic.Da0Pp8zgas

Prof.  dr hab. Marek Michalski

Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Gospodarki Cyfrowej WPiA UKSW. Of counsel w Kancelarii GESSEL.

Specjalizuje się w problematyce papierów wartościowych i instrumentów finansowych, publicznym obrocie papierami wartościowymi, prawie bankowym, prawie rynku kapitałowego i instytucji finansowych, prawie handlowym.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ (1991), doktor nauk prawnych (1996, UJ), studiował także na l’Université Paris II Panthéon-Assas w Paryżu; doktor habilitowany nauk prawnych (2005, UJ), profesor nauk prawnych (2014); od 2006 roku kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego Wydziału Prawa i Administracji UKSW, a obecnie Katedry Prawa Gospodarczego i Gospodarki Cyfrowej; w latach 2008–2010 prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW; w latach 2010–2020 dziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW; w latach 2012–2020 senator UKSW, przewodniczący senackiej Komisji ds. Finansów i Mienia UKSW; członek wielu rad nadzorczych, w tym m. in. w latach 2006–2008 Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., w latach 2008–2017 Alior Bank S.A., od 2017 roku Przewodniczący Rady Nadzorczej Metra Warszawskiego sp. z o.o.; od 2007 roku Prezes Sądu Polubownego przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. Członek Komitetu ds. rozwiązań legislacyjnych Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.

Członek Rad Programowych: „Zeszyty Prawnicze”, „Forum Prawnicze”, „Monitor Prawa Handlowego”; „Prawo i Więź” oraz redaktor naczelny czasopism: „Człowiek w Cyberprzestrzeni”, „Młody Jurysta”.

Autor oraz współautor ponad 200 publikacji naukowych z zakresu problematyki prawa papierów wartościowych i instrumentów finansowych, publicznego obrotu papierami wartościowymi, prawa bankowego, prawa rynku kapitałowego, gospodarki cyfrowej i społeczeństwa informacyjnego, prawa handlowego i spółek akcyjnych, kodeksu spółek handlowych, oraz historii prawa gospodarczego.

Mogą Cię zainteresować

17.07.2024

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...

Publikacje
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

10.07.2024

Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple

W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...

Publikacje
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys