Im szybciej klienci WGI DM zaczną zabezpieczać swoje interesy tym lepiej

18.05.2006 Publikacje

Wywiad Parkietu z radcą prawnym Leszkiem Koziorowskim, wspólnikiem w Kancelarii GESSEL, rozmawia Grzegorz Uraziński. 

WGI Dom Maklerski zapowiedział, że jego klienci, którzy oczekują zwrotu pieniędzy, zamiast nich otrzymają posiadane dotychczas obligacje WGI Consulting. Czy WGI ma prawo do takiego działania, powołując się na interes wszystkich klientów? 

WGI DM nie ma prawa zmusić klientów do przyjęcia obligacji zamiast zwrotu pieniędzy. Skierowana do klientów oferta objęcia obligacji nie rozwiązuje sprawy. Po pierwsze, obligacje WGI Consulting są, jak sądzę, niezabezpieczone. Wielką niewiadomą jest także to, jakie aktywa posiada WGI Consulting, tj. czy będzie mogła spłacić obligacje. Po drugie, w związku z terminem wykupu takich obligacji poszkodowani klienci będą musieli poczekać na swoje pieniądze aż do momentu, w którym emitent obligacji będzie miał obowiązek je wykupić.

Czy klienci WGI powinni przyjmować te obligacje? 
To zależy, na jakich warunkach miałoby nastąpić przyjęcie tych obligacji przez klientów, tj. czy są one oferowane zamiast zwrotu pieniędzy, czy jako dodatkowe zabezpieczenie wypłaty gotówki w przyszłości. Jeżeli byłyby oferowane zamiast pieniędzy, to oznaczałoby to, że WGI DM zwolniłby się z zobowiązań wobec klientów, dając im w zamian obligacje, co do których wielką niewiadomą jest to, czy zostaną kiedykolwiek spłacone. Wszystko zależy od treści umowy, jaką WGI DM proponowałby klientom oczekującym zwrotu pieniędzy (…)

Mogą Cię zainteresować

22.11.2023

Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

W tym roku Black Friday nabiera nowego wymiaru w Polsce. Dzięki dyrektywie Omnibus, wprowadzonej 1 stycznia 2023, firmy nie będą mogły ukrywać rzeczywistej wartości "pro...

Publikacje
Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

31.10.2023

Strategiczne złoża bez rekompensaty

DZIENNIK GAZETA PRAWNA : Strategiczne złoża bez rekompensaty Zgodnie z nowymi przepisami zostanie utworzony wykaz złóż strategicznych. Od decyzji o umieszczeniu terenó...

Publikacje
Strategiczne złoża bez rekompensaty
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!