Jak kupować wakacyjne apartamenty

26.09.2019 Publikacje

Do końca przyszłego roku nad polskim morzem oraz w górach powstanie ponad 12 tysięcy apartamentów. Chętnych na inwestowanie w wakacyjne mieszkania nie brakuje, mimo że rośnie ryzyko, iż za podażą nowych inwestycji nie nadąży popyt ze strony turystów.

To nie był najbardziej udany sezon nad Bałtykiem. Zmienna pogoda, sinice i silna konkurencja cenowa ze strony zagranicznych resortów sprawiły, że na półmetku wakacji było o 20-25 proc. mniej rezerwacji niż w zeszłym roku. To jednak nie zaszkodziło popytowi na inwestowanie w wakacyjne nieruchomości.

PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE WIELU INWESTORÓW po prostu nie rozumie ryzyka, jakim obarczone są tego rodzaju inwestycje. Z pozoru kupienie wakacyjnego apartamentu wydaje się bardzo atrakcyjne, zdecydowana większość sprzedawana jest z gwarantowaną stopą zwrotu na poziomie 6-8 procent. A więc sprzedający zdejmuje nam kłopoty z głowy, obiecując, że sam zajmie się jego wynajmem, a nam będzie wypłacał roczny czynsz.

– Tyle że wiele osób nie zastanawia się, czym jest ta gwarancja. A tak naprawdę to jest zobowiązanie powołanej do zarządzania nieruchomością spółki celowej, która zazwyczaj nie ma istotnego majątku, więc ewentualne problemy z wynajmem nieruchomości mogą doprowadzić do jej upadku, a klientom przysporzyć problemów z uzyskaniem czynszu – tłumaczy Maciej Boryczko, radca prawny kancelarii GESSEL

Powodów, dla których nasz operator może nie wynająć pokoi po zakładanych przez siebie stawkach, jest mnóstwo. Od słabego projektu, poprzez zbyt dużą konkurencję, wzrost wyjazdów za granicę, załamanie się koniunktury gospodarczej, aż po wewnętrzne problemy spółki zarządzającej nieruchomością. Problem polega na tym, że im wyższy obiecany zwrot, tym inwestycja jest bardziej ryzykowna, bo trudniej będzie te zyski wygenerować. W efekcie większość ryzyka związanego z tym, że zbyt duży popyt nowych apartamentów doprowadzi do spad- ku cen najmu, bierze na siebie często w ogóle nieświadomy tego klient.

– Dlatego ważne jest zabezpieczenie zapłaty czynszu, tak by dochodzenie ewentualnych roszczeń było prostsze. Najlepsze są zabezpieczenia rzeczowe na innych aktywach operatora naszego apartamentu – tłumaczy Maciej Boryczko. (…)

maciej boryczko pionowe czarnobiale 150x150

 

Maciej Boryczko

m.boryczko@gessel.pl

Artykuł ukazał się w październikowym wydaniu magazynu FORBES (s. 196).

Mogą Cię zainteresować

06.06.2024

Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

Zwolnienia grupowe to skomplikowany proces, pełen formalności i etapów, w którym łatwo o błąd. Aleksandra Głuszek w swoim artykule „Przy zwolnieniach grupowych nietru...

Publikacje
Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

06.06.2024

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej. Zapraszamy do lektury, najnowszego artykułu autorstwa prof. dr hab. Marek Michalski "...

Publikacje
Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys