Kilka uwag de lege ferenda dla spółki z o.o.

06.10.2020 Publikacje

Krzysztof Jasiński jest autorem artykułu „Kilka uwag de lege ferenda dla spółki z o.o.”, który ukazał się w najnowszym wydaniu kwartalnika „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” (nr 3(24)/2020). 

Regulacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma długą historię w ustawodawstwie polskim[1]. Od przeszło 100 lat polski ustawodawca dopuszcza prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie (uwzględniając jednak okres PRL, w którym prywatna własność była w odwrocie). W tym czasie unormowania prawne jej dotyczące przeszły znaczną metamorfozę. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie propozycji dalszych zmian regulacji normatywnej spółki z o.o. w kontekście planowanego na 1 marca 2021 r. wprowadzenia do polskiego porządku prawnego konstrukcji prostej spółki akcyjnej. 

Cały artykuł dostępny jest w kwartalniku naukowym wydawanym przez Krajową Izbę Radców Prawnych „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” (nr 3(24)/2020).

stu 1905 bw e1562139325645 150x150

Krzysztof Jasiński
starszy prawnik, radca prawny
k.jasinski@gessel.pl 

 

[1] 2 Pierwszą polską regulacją po okresie rozbiorów normującą spółkę z  ograniczoną odpowiedzialnością był Dekret Naczelnika Państwa z 8 lutego 1919 r. o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (Dziennik Praw 1919, nr 1, 5, poz. 201). Należy jednak mieć na względzie, że obowiązywał on jedynie na terenie byłego zaboru rosyjskiego. Na terenach byłego zaboru pruskiego i austriackiego obowiązywało ustawodawstwo odpowiednio pruskie i austriackie sprzed 1918 r.

Mogą Cię zainteresować

06.06.2024

Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

Zwolnienia grupowe to skomplikowany proces, pełen formalności i etapów, w którym łatwo o błąd. Aleksandra Głuszek w swoim artykule „Przy zwolnieniach grupowych nietru...

Publikacje
Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

06.06.2024

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej. Zapraszamy do lektury, najnowszego artykułu autorstwa prof. dr hab. Marek Michalski "...

Publikacje
Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys