Krótsza droga do punktu aptecznego
21.07.2021 Publikacje
Przedsiębiorca ubiegający się o pozwolenie na prowadzenie punktu aptecznego będzie mógł skorzystać z uproszczonej procedury. Taką zmianę przewidują przepisy projektowanej tarczy
Punkty apteczne mogą być otwierane jedynie na terenach wiejskich, jeśli w danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna. Generalnie spełniają one podobne funkcje co apteka – mają zapewnić pacjentom dostęp do leków. Działalność punktu aptecznego jest jednak ograniczona. Nie można w nim sprzedawać na przykład leków bardzo silnie działających (np. pod postacią ampułek). Nie zmienia to faktu, że przedsiębiorca, który chce prowadzić punkt apteczny, musi uzyskać odpowiednie zezwolenie. Warunki jego otrzymania są jednak nieco mniej restrykcyjne niż w przypadku aptek ogólnodostępnych. Najważniejsza różnica polega na tym, że w przypadku punktów aptecznych nie ma wymogu, aby jego właściciel posiadał wykształcenie farmaceutyczne. Wystarczy, że zatrudni na stanowisku kierownika osobę posiadającą tytuł farmaceuty z co najmniej rocznym stażem lub technika farmaceutycznego, który pracował w aptekach minimum trzy lata. (…)
Teoretycznie nowe przepisy mają ułatwić przedsiębiorcom życie. Prawnicy nie są jednak zgodni co do tego, czy dobrym pomysłem jest stosowanie uproszczonej procedury w przypadku podmiotów, które zajmują się jednak obrotem leków. (…)
Zdaniem prawniczki ze względu na bezpieczeństwo lekowe, które pacjenci powinni mieć zapewnione, decyzja o stosowaniu uproszczonych procedur może więc budzić uzasadnione kontrowersje. Skąd takie zdanie? Emilia Florek podkreśla, że postępowanie uproszczone stosuje się przede wszystkim wówczas, gdy mamy do czynienia z nieskomplikowanymi sprawami, które mają małe znaczenie z punktu widzenia interesu publicznego. Tymczasem w przypadku zezwoleń na prowadzenie punktów aptecznych nie jest to wcale takie oczywiste. A skoro wniosek będzie rozpatrzony w takim trybie, to organ nie przeprowadzi na przykład pełnego postępowania dowodowego. (…)
Znaczenie bezpieczeństwa lekowego przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w prawie farmaceutycznym podkreśla również Adam Kraszewski, radca prawny i partner w kancelarii prawnej GESSEL. Z drugiej strony jego zdaniem przyśpieszenie procedury wydawania zezwoleń mogłoby pozytywnie wpłynąć na liczbę punktów aptecznych, a te są przecież lokowane wyłącznie na terenach wiejskich, tam, gdzie brakuje apteki ogólnodostępnej.
– Zapewnienie dostępności do produktów leczniczych jest ważne. Dlatego projektowane zmiany co do zasady są potrzebne i dobrze, że dostrzeżony został problem dostępności do leków na terenach wiejskich – mówi Adam Kraszewski. (…)
Pełna treść artykułu dostępna jest w Dzienniku Gazecie Prawnej z dn. 21.07.2021 r.
Mogą Cię zainteresować
17.05.2023
Początek końca zielonego mydlenia oczu? Unijna dyrektywa ma ograniczyć greenwashing
Przedsiębiorca wprowadza w błąd? Musi liczyć się z konsekwencjami Jak wskazują prawnicy, choć na gruncie polskiego prawa nie ma osobnej, dedykowanej ustawy dotyczącej g...
17.05.2023
O koncentracji firm Microsoft i Activision Blizzard, czyli co dalej z „Call of Duty”?
Planowane przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft jest dotychczas największą koncentracją w sektorze gier, choć są głosy, że większej i droższej koncentracji nie b...