Nowe władze w Mewie

02.06.2011 Publikacje

Akcjonariusze Mewy powołali na wtorkowym walnym zgromadzeniu, które zakończyło się około północy, nowych członków rady nadzorczej (kadencja poprzedniej wygasła). Do nadzoru weszli: Robert Buchajski, Piotr Kwaśniewski, Sylwester Bogacki, Grzegorz Gniady (szef Cashflow) i Dariusz Czech.

Rada odzieżowej firmy od razu ukonstytuowała się i odwołała dotychczasowy zarząd, powołując nowe kierownictwo. Funkcję prezesa powierzono Jarosławowi Pawelczukowi. Do zarządu Mewy wszedł też Karol Maciuk. Dotychczasowy zarząd złożył sprzeciw wobec uchwał WZA. Wczoraj na negocjacjach spotkali się w siedzibie spółki członkowie obu zarządów. Efektów rozmów nie znamy.

Przypomnijmy, że dotychczasowy zarząd nie wpisał części akcjonariuszy na listę osób mających prawo do wykonywania głosów na WZA. Tłumaczył, że nie dopełnili oni obowiązków informacyjnych. To wywołało awanturę, co spowodowało interwencję policji. Dorota Kenicer, dotychczasowa prezes, uznała, że w tej atmosferze nie można kontynuować posiedzenia, i odwołała obrady, twierdząc, że WZA zwołane zostanie jeszcze raz. Większość akcjonariuszy pozostała jednak na sali obrad. Wezwano nowego notariusza. Posiedzenie zakończyło się późną nocą.

Działania zarządu polegające na skreśleniu z listy akcjonariuszy walnego zgromadzenia bez prawomocnego wyroku sądu są nielegalne. Zarząd nie ma żadnych podstaw prawnych, żeby wykreślać osoby dopuszczone do obrad, nawet jeśliby przyjąć, że akcjonariusze nie dopełnili obowiązków informacyjnych – mówi Leszek Koziorowski z Kancelarii Gessel Koziorowski. Dlatego jego zdaniem, akcjonariusze mieli prawo domagać się uczestnictwa w posiedzeniu. Podkreśla, że jeżeli WZA toczyło się w miejscu i czasie prawidłowo zwołanego zgromadzenia to przeprowadzone obrady należy uznać za walne zgromadzenie. Warunkiem jest prawidłowe otwarcie obrad – którego może jednak dokonać każdy z akcjonariuszy, kiedy nie są obecni przedstawiciele rady nadzorczej lub zarządu – oraz prowadzenie posiedzenia zgodnie z opublikowanym porządkiem obrad – uważa Koziorowski. Dodaje, że dowodem odbycia posiedzenia jest protokół notarialny wraz z prawidłowo sporządzoną listą obecności. (…)

 

Mogą Cię zainteresować

24.03.2023

Rocznik M&A 2022

W 2022 roku doradzaliśmy przy 30 transakcjach o wartości ponad 3 miliardów złotych, pokazując nasze doświadczenie i zaangażowanie w sprawy naszych klientów. Nasi prawnic...

Publikacje
Rocznik M&A 2022

07.02.2023

Przewodnik dla pracodawców: praca zdalna i kontrola trzeźwości

W wielu obszarach prawa, na zgłaszane postulaty zmian, słyszymy „nie da się bo …”. Taka też sytuacja miała miejsce w zakresie uregulowania kontroli trzeźwości i pracy zd...

Publikacje
Przewodnik dla pracodawców: praca zdalna i kontrola trzeźwości
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!