O wysokości czynszu zdecydują donosy sąsiadów

24.02.2010 Publikacje

W części spółdzielni opłaty za wywóz śmieci, dostawę wody, gazu czy odprowadzanie nieczystości są zależne od zgłoszonej w administracji liczby domowników. Brakuje jednak przepisów precyzujących, w jaki sposób zweryfikować liczbę osób zamieszkujących lokal. Oświadczenie spółdzielcy może być w każdym czasie podważone. To, ile będą płacić za czynsz w spółdzielni lokatorzy, zależy bardzo często od informacji osób z sąsiedztwa.

– Trudno zmusić mieszkańców do zgłoszenia wszystkich osób, które mieszkają w lokalu – tłumaczy Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Spółdzielnie mają jednak swoje metody.

– Jeżeli otrzymamy donos, że w danym lokalu zamieszkuje większa liczba osób, spółdzielnia wysyła tam administratora ze strażą miejską. Sprawdzane są dowody osobiste, przeprowadza się wywiad. W większości przypadków ludzie twierdzą, że przyszli w odwiedziny – mówi Adam Janczewski, prezes pruszkowskiej spółdzielni.

– Aby wezwać strażników, trzeba odwołać się do jakiegoś naruszenia. W tym przypadku byłoby to niewykonywanie obowiązku meldunkowego – tłumaczy Piotr Schramm z kancelarii Gessel.

– W żadnym przypadku prawa do wejścia do mieszkania i policzenia jego mieszkańców nie mają jednak pracownicy spółdzielni.

Jeżeli spółdzielnia udowodni, że zgłoszenie było nieprawdziwe, mają możliwość podwyższenia opłat. Podwyżka wymaga uzasadnienia na piśmie, a gdy zażąda tego mieszkaniec, także dokładnej kalkulacji wysokości opłat. Po otrzymaniu takiego pisma spółdzielca może kwestionować zasadność zmiany opłat na drodze sądowej. Jeśli wniesie pozew, może płacić czynsz w dotychczasowej wysokości. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych dodatkowo przewiduje, że to na zarządzie spółdzielni spoczywa obowiązek udowodnienia zasadności podwyżki (…)

Adam Makosz, Gazeta Prawna

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys