Jaki podatek po zbyciu akcji?
16.07.2011 Publikacje
Na 16 sierpnia zaplanowano wydanie akcjonariuszom Famuru akcji Zamęt Industry i Polskiej Grupy Odlewniczej. Papiery trafią do nich jako dywidenda (walne zgromadzenie akcjonariuszy zajmie się tą sprawą 21 lipca). W sumie giełdowa firma chce wypłacić niemal 300 mln złotych – głównie w formie niepieniężnej. Akcjonariusze otrzymają ponadto gotówkę na należny podatek. (…)
Wartość dywidendy została określona w złotych, jednak dywidenda zostanie wypłacona w formie pieniężnej i niepieniężnej. Można zatem założyć, że wartość, po jakiej będą wydawane akcje, jest ich wartością rynkową – mówi Inarda Bielińska, radca prawny w kancelarii Gessel. Jeśli akcjonariusz sprzeda papier po cenie niższej od tej wartości, to nie będzie musiał płacić podatku od zysków kapitałowych. Jeśli jednak cena będzie wyższa, to oczywiście będzie musiał zapłacie podatek od tej nadwyżki – wyjaśnia. (…)
Mogą Cię zainteresować
27.04.2026
Czy cena wakacji może wzrosnąć z powodu kosztów paliwa – głos ekspercki GESSEL w „Rzeczpospolitej”
W „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł dotyczący praw pasażerów i klientów biur podróży w sytuacji wzrostu cen paliwa oraz odwoływania lotów przez przewoźników. W materi...
27.04.2026
Granica między prawem konkurencji a konsumenckim znika. Greenwashing, dark patterns i promocje pod lupą regulatorów
Coraz częściej te same działania przedsiębiorców podlegają jednocześnie ocenie z perspektywy prawa konkurencji i ochrony konsumentów. Praktyka organów regulacyjnych w Po...