Przedsiębiorco – sprawdź jak skorzystać ze wsparcia

04.05.2020 Publikacje

W ostatnich tygodniach zmiana goni zmianę – same tarcze antykryzysowe były wielokrotnie nowelizowane. Specjalnie dla naszych Czytelników – i tych mikro-, i największych, porządkujemy tę wiedzę – wskazujemy z jakiego wsparcia mogą już skorzystać i jakie wymogi muszą spełnić. Już ponad 2 miliony podmiotów skorzystało ze zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowego, dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju, obniżonego czasu pracy, pożyczek czy odroczenia składek i podatków.

Rząd przygotował już trzy tarcze, które działają. Dwie antykryzysowe i jedną finansową. W każdej są rozwiązania dla małych, średnich i dużych firm. Z wielu można skorzystać jednocześnie. Część wsparcia przyznaje ZUS, część wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a jeszcze inne – Polski Fundusz Rozwoju. Dlatego dziś przygotowaliśmy specjalny przewodnik po wszystkich rozwiązaniach, o które można się starać, zależności od wielkości firmy, a czasami spadku obrotów. Przy każdej formie pomocy zwracamy uwagi na formalności i pułapki.

Tarcza finansowa z Polskiego Funduszu Rozwoju  – ruszyła, ale sprawia problemy

W ubiegłym tygodniu został uruchomiona Tarcza Finansowej PFR  dla mikro, małych i średnich firm o wartości 75 mld zł. Wnioski składa się przez system bankowości elektronicznej – udostępniło je już 17 banków. Firmom wysyłają smsy z informacjami o programie. W czwartek 30 kwietnia premier Mateusz Morawiecki, poinformował, że PFR już wypłacił 355 mln zł  do 1006 firm. Co ważne pomoc z PFR można łączyć z innymi formami. Trzeba tylko uważać na limity pomocy publicznej. Łączny co do zasady nie może przekroczyć 800 tys. euro.  Status wielkości firmy jest ustalany na dzień 31 grudnia 2019 roku. Odnosi się on wyłącznie przedsiębiorcy, który wnioskuje, a nie właściciela czy spółek zależnych. Ważne, że wsparcie jest dla firm, które mają rezydencję podatkową w Europejskim Obszarze Gospodarczym, czyli krajach Unii i Islandia, Norwegia i Liechtenstein. (…)

Ile dla mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników

Maksymalna kwota subwencji dla mikrofirm zależeć ma od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych. Może wynosić do 324 tys. zł (średnio 70-90 tys. zł). Może być wykorzystana tylko na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej – w szczególności wynagrodzeń  pracowników. 25 proc. może być przeznaczone na przedterminową spłatę kredytów. Subwencja ma również proste zabezpieczenie – np. wekslowe. Po spełnieniu określonych warunków, 75 proc. wartości subwencji może być bezzwrotne, w tym 25 proc. pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia. Dodatkowe 50 proc. subwencji będzie bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca zwolni swoich pracowników, wówczas zwróci odpowiednio wyższy procent subwencji.

Ile dla małych i średnich zatrudniających od 10 do 249 pracowników

Małe i średnie firmy mogą liczyć na subwencję w wysokości do 3,5 miliona złotych na trzy lata. Aby ją uzyskać, trzeba będzie wykazać co najmniej 25 proc. spadek przychodów i zadeklarować zwrot w ciągu trzech lat. Maksymalna kwota subwencji wyniesie 4 proc., 6 proc. lub 8 proc. sprzedaży rocznej – w zależności od skali spadku sprzedaży – do maksymalnie 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł). 75 proc. subwencji finansowej może być bezzwrotne, w tym 37,5 proc. – w zależności od poniesionej przez przedsiębiorstwo straty na sprzedaży, a dodatkowo 37,5 proc. subwencji – w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Zwrot subwencji przez przedsiębiorcę będzie proporcjonalnie wyższy w przypadku spadku zatrudnienia.

Duże firmy zatrudniające ponad 250 pracowników – czekają na zielone światło Komisji Europejskiej

Na zgodę Komisji Europejskiej czeka jeszcze transza 25 mld zł dla dużych firm. Wszystko wskazuje, że za jej sprawy duże podmioty dostaną wsparcie pod warunkiem, że przez ostatnie 2 lata obrotowe płacą podatki w EOG. Pierwotnie była tylko zarezerwowana dla tych, którzy płacą podatki w Polsce. Jak wyjaśnia jednak Katarzyna Lisowska, radca prawny z kancelarii GESSEL, beneficjenci będący polskimi rezydentami, których dominującymi wspólnikami/akcjonariuszami są podmioty mające rezydencję podatkową w takich Państwach jak: Samoa Amerykańskie, Kajmany, Fidżi, Guam, Oman, Palau, Panama, Samoa, Seszele, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Vanuatu, mogą ubiegać się o wsparcie, jeżeli zobowiążą się do przeniesienia rezydencji beneficjenta rzeczywistego do Polski. Ponadto firmy muszą:

  • prowadzą działalność na dzień 31 grudnia 2019 r.,
  • nie zalegać z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne na dzień 29 lutego 2020 r. lub na dzień udzielenia finansowania,

Zasady pomocy dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników mają być ustalane indywidualnie.  Obejmie ono zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe. W przypadku tych firm większy udział ma komponent inwestycyjny, a mniejszy bezzwrotny. Obsługa ich finansowania będzie realizowana bezpośrednio w PFR, na którego stronie dostępny będzie specjalny formularz. Co do zasady PFR proponuje 3 formy finansowania:

  1. Finansowanie płynnościowe w postaci pożyczek lub obligacji na okres 2 lat o wartości nawet do 1 mld zł.
  2. Finansowanie preferencyjne w postaci pożyczek preferencyjnych na okres 3 lat częściowo bezzwrotnych i uzależnionych od straty finansowej oraz utrzymania zatrudnienia o wartości do 750 mln zł na podmiot.
  3. Finansowanie inwestycyjne w postaci obejmowanych instrumentów kapitałowych (udziałów lub akcji) na zasadach rynkowych lub w ramach pomocy publicznej o wartości do 1 mld zł na podmiot.

Ważne: Umowa o subwencje jest generowana automatycznie,  elektronicznie uwierzytelniona i podpisana. (…)

 

Artykuł ukazał się na portalu www.prawo.pl

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!