Przygotowanie spółki do inwestycji VC/PE

28.05.2008 Publikacje

Jak przygotować spółkę do inwestycji w ramach venture capital/private equity? 
W transakcjach VC/PE spółka jest towarem, więc musi być dobrej jakości, by osiągnąć wysoką cenę. Czy jest gotowa do inwestycji, zależy m.in. od branży, rodzaju i zakresu działalności, a przede wszystkim od oczekiwań sprzedającego i nabywcy. Można jednak postarać się o kilka wskazań. Po pierwsze, spółka powinna być przedmiotem inwestycji, kiedy jej wyniki i prognozy uzasadniają możliwie najwyższą wycenę, pomijając oczywiście tzw. sytuacje awaryjne. Biznes musi mieć inwestowalną z punktu widzenia nabywcy formę organizacyjną i prawną, np. dużo prostsza jest inwestycja w spółkę z o.o. niż w indywidualną działalność. Trzeba też zadbać, by forma organizacyjna i prawna biznesu była optymalna z punktu widzenia zbywcy, zwłaszcza w sprawach podatkowych. Mieć świadomość, jaki towar się sprzedaje. Warto przeprowadzić wewnętrzny audyt, usunąć lub naprawić niedociągnięcia lub nieprawidłowości. Należy zaangażować doświadczonych doradców oraz, co najważniejsze, być pewnym decyzji o zbyciu biznesu lub o pozyskaniu inwestora.

Co to jest audyt prawny? 
To część badania nabywanego podmiotu, tzw. due diligence, która, oprócz kwestii prawnych, obejmuje zagadnienia podatkowe, finansowe, operacyjne, technologiczne czy środowiskowe. Due diligence pozwala zdobyć informacje o spółce, znaleźć zagrożenia, dostarczyć argumenty do negocjacji ceny i innych istotnych warunków transakcji. Audyt najczęściej przeprowadza się na zlecenie nabywcy (tzw. buyers due diligence), ale czasem na prośbę zbywcy (tzw. vendors due diligence), który chce wiedzieć wszystko o właściwościach i wartości zbywanych aktywów. Badanie spółki jest istotne głównie z punktu widzenia nabywcy. Dzięki niemu zyskuje on szczegółowe informacje, które pomogą mu podjąć decyzję inwestycyjną.

Na czym polega rola doradcy prawnego? 
Inwestycje PE/VC to często operacje złożone i skomplikowane, skupiające wiele różnorodnych zagadnień gospodarczych, w tym kwestie z różnych dziedzin prawa. Dokumentacja transakcyjna obejmuje często wiele tomów umów i innych narzędzi prawnych. Tylko doświadczony doradca prawny zwróci uwagę na ważne sprawy, pomoże uniknąć pułapek, poprowadzi negocjacje, skoordynuje odpowiedni transfer informacji i pomoże bezpiecznie zamknąć transakcję bez obaw o negatywne konsekwencje.

 

Mogą Cię zainteresować

17.07.2024

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...

Publikacje
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

10.07.2024

Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple

W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...

Publikacje
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys