Tarcza finansowa: Pomyłka w oświadczeniu równa się zwrot pieniędzy

20.05.2020 Publikacje

Jeśli beneficjent otrzymał subwencję na podstawie nieprawdziwych oświadczeń, musi ją zwrócić najpóźniej w ciągu 14 dni roboczych od dnia jej otrzymania. Tak stanowi nowy regulamin tarczy finansowej, który ma obowiązywać od 28 maja. Firmy powinny więc sprawdzać, czy na pewno spełniają kryteria dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także czy wniosek złożyła upoważniona osoba.

Przedsiębiorstwo, które otrzymało subwencję finansową na podstawie nieprawdziwych oświadczeń, od których uzależnione było jej udzielenie, zobowiązany będzie do niezwłocznego jej zwrotu.  Na specjalny rachunek w banku pieniądze powinny trafić nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia ich otrzymania. Tak wynika z par. 11 pkt. 13 nowego regulaminu programu tarcza finansowa, który zacznie obowiązywać 28 maja.

W praktyce przedsiębiorcy mogli złożyć – bo ta procedura już trwa od trzech tygodni – dwa fałszywe oświadczenia. Po pierwsze mogli błędnie określić status firmy, a po drugie złożyć wniosek przez nieuprawnioną osobę. W obu przypadkach powinni liczyć się z koniecznością zwrotu pieniędzy.

PFR precyzuje definicję mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa

Jak pisaliśmy na Prawo.pl, 28 kwietnia w dniu uruchomienia naboru na stronie PFR pojawił się jego regulamin, w którym definicja mikro, małego i średniego przedsiębiorcy została zmieniona w porównaniu z tą publikowaną wcześniej w przewodniku oraz pytaniach i odpowiedziach dostępnych przed notyfikacją programu przez Komisję Europejską.

Pierwotnie PFR informował, że definicja odnosi się wyłącznie do przedsiębiorcy, który wnioskuje, a nie właściciela czy spółek zależnych. W regulaminie opublikowanym 28 kwietnia przez PFR w par. 11 zapisano jednak, że określając status firmy należy zweryfikować, czy zachodzą powiązania,  m.in. w ramach grup kapitałowych. Dodatkowo w najnowszej wersji regulaminu w definicji mikro, małego i średniego przedsiębiorcy doprecyzowano, że do określenia statusu powinno uwzględniać załącznik nr  I do Rozporządzenia Pomocowego. (…)

Czy każda nieprawdziwe oświadczenie wymaga zwrotu subwencji

Julia Trzmielewska uważa, że co do zasady subwencja przyznana z publicznych pieniędzy na podstawie nieprawdziwych oświadczeń powinna zostać zwrócona. – Co prawda PFR ma prawo indywidualnie przewiedzieć pewne odstępstwa, ale to raczej nie będzie możliwe w kwestii fundamentalnej, jaką jest kryterium decydujące o możliwości przyznania wsparcia. Choć każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo może się przykładowo okazać, że nieprawdziwe oświadczenie przedsiębiorcy wpłynie wyłącznie na wysokość otrzymanej subwencji – mówi mec. Trzmielewska. Jej zdaniem jednak nowy regulamin to sygnał dla tych, którzy otrzymali subwencję na podstawie nieprawdziwych oświadczeń, że już teraz powinni podjąć kroki zmierzające do jej zwrotu. Jakie? – Warto przede wszystkim zweryfikować, czy dane wskazane we wniosku o subwencje uwzględniały spółki powiązane i partnerskie. Jeżeli nie, to subwencję należało będzie zwrócić. Ze względów ostrożnościowych, wydaje mi się, że w przypadkach wątpliwości warto zwrócić się jednak do PFR z wnioskiem o zajęcie stanowiska – mówi Julia Trzmielewska.

 

Pełna treść artykułu dostępna jest na www.prawo.pl

Mogą Cię zainteresować

17.07.2024

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...

Publikacje
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

10.07.2024

Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple

W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...

Publikacje
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==