Trudno obliczyć podatek od zbywanych udziałów

02.02.2010 Publikacje

Rozpatrując wniosek Podatnika Izba Skarbowa w Warszawie zgodziła się, że w takiej sytuacji (gdy osoba, która sprzedaje udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia spółki jawnej) nie dochodzi do wniesienia aportu i koszty ustala się na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Mimo to, jej zdaniem, kosztem będzie nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej. Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, gdzie zdefiniowane są koszty.

Sprawa trafiła do sądu.

– Zgodnie z definicją kosztów trzeba uwzględnić wszystkie wydatki. Decyduje więc wartość księgowa w momencie przekształcenia – powiedziała reprezentująca podatnika Inarda Bielińska, radca prawny z kancelarii Gessel.

Wyjaśniła, że wzrost majątku spółki jawnej był wynikiem prowadzenia przez nią działalności od daty sporządzenia planu przekształcenia do wpisu spółki z o.o. do rejestru. W tym czasie wspólnicy na bieżąco płacili podatek. Dlatego wydatkiem na nabycie udziałów jest odpowiednia część majątku spółki z dnia przekształcenia.

Sąd zgodził się z tymi argumentami i uchylił interpretację. Wskazał, że należy wziąć pod uwagę wartość bilansową spółki z dnia przekształcenia (sygn. III SA/Wa 1465/09).

Mogą Cię zainteresować

29.05.2023

Czy pobieżne zapoznanie się z pismem przez Przeszukujących rzeczywiście zagraża tajemnicy zawodowej pełnomocników?

Ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Ustawa) z dnia 9 marca br., mająca na celu wdrożenie dyrektywy ECN+, wzbudza ostatnio sporo obaw. Dzisi...

Publikacje
Czy pobieżne zapoznanie się z pismem przez Przeszukujących rzeczywiście zagraża tajemnicy zawodowej pełnomocników?

17.05.2023

Początek końca zielonego mydlenia oczu? Unijna dyrektywa ma ograniczyć greenwashing

Przedsiębiorca wprowadza w błąd? Musi liczyć się z konsekwencjami Jak wskazują prawnicy, choć na gruncie polskiego prawa nie ma osobnej, dedykowanej ustawy dotyczącej g...

Publikacje
Początek końca zielonego mydlenia oczu? Unijna dyrektywa ma ograniczyć greenwashing
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!