Trudno obliczyć podatek od zbywanych udziałów

02.02.2010 Publikacje

Rozpatrując wniosek Podatnika Izba Skarbowa w Warszawie zgodziła się, że w takiej sytuacji (gdy osoba, która sprzedaje udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia spółki jawnej) nie dochodzi do wniesienia aportu i koszty ustala się na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Mimo to, jej zdaniem, kosztem będzie nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej. Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, gdzie zdefiniowane są koszty.

Sprawa trafiła do sądu.

– Zgodnie z definicją kosztów trzeba uwzględnić wszystkie wydatki. Decyduje więc wartość księgowa w momencie przekształcenia – powiedziała reprezentująca podatnika Inarda Bielińska, radca prawny z kancelarii Gessel.

Wyjaśniła, że wzrost majątku spółki jawnej był wynikiem prowadzenia przez nią działalności od daty sporządzenia planu przekształcenia do wpisu spółki z o.o. do rejestru. W tym czasie wspólnicy na bieżąco płacili podatek. Dlatego wydatkiem na nabycie udziałów jest odpowiednia część majątku spółki z dnia przekształcenia.

Sąd zgodził się z tymi argumentami i uchylił interpretację. Wskazał, że należy wziąć pod uwagę wartość bilansową spółki z dnia przekształcenia (sygn. III SA/Wa 1465/09).

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys