UOKiK podpowie przedsiębiorcom w sprawie niedozwolonych porozumień

25.05.2017 Publikacje

Niedozwolone porozumienia przedsiębiorców mogą polegać m.in. na wspólnym ustalaniu cen, podziale rynku, czy wymianie informacji o stosowanych stawkach czy poufnych informacjach biznesowych. Grożą za to dotkliwe sankcje pieniężne. Ukarani mogą być: przedsiębiorca – do 10 proc. obrotu lub osoba zarządzająca – do 2 mln zł.

– Nie zawsze jednak udział w zmowie może skończyć się karą. Dzięki programowi łagodzenia kar 'leniency’ możliwe jest jej całkowite uniknięcie lub znaczne obniżenie. Przedsiębiorcy jednak nie zawsze wiedzą, w jaki sposób ubiegać o zwolnienie z sankcji – mówi wiceprezes UOKiK, Bernadeta Kasztelan-Świetlik.

UOKiK przygotował Wyjaśnienia w sprawie programu łagodzenia kar. Zawierają one m.in. informacje, kto i w jaki sposób może złożyć taki wniosek,  kiedy możliwa jest całkowita, a kiedy częściowa redukcja kary. Na odstąpienie od kary może liczyć uczestnik zmowy, który jako pierwszy dostarczy urzędowi informacje lub dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia. Pozostali wnioskodawcy mogą liczyć na obniżenie sankcji od 50 do 20 proc., w zależności od kolejności zgłoszenia. (…)

 

Pełna treść artykułu dostępna jest na portalspozywczy.pl

Mogą Cię zainteresować

22.11.2023

Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

W tym roku Black Friday nabiera nowego wymiaru w Polsce. Dzięki dyrektywie Omnibus, wprowadzonej 1 stycznia 2023, firmy nie będą mogły ukrywać rzeczywistej wartości "pro...

Publikacje
Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

31.10.2023

Strategiczne złoża bez rekompensaty

DZIENNIK GAZETA PRAWNA : Strategiczne złoża bez rekompensaty Zgodnie z nowymi przepisami zostanie utworzony wykaz złóż strategicznych. Od decyzji o umieszczeniu terenó...

Publikacje
Strategiczne złoża bez rekompensaty
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!