W ciągu ostatnich lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba zezwoleń na pracę w naszym kraju wydanych obcokrajowcom, głównie z Ukrainy. Tak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Polskich pracowników jest za mało, by zaspokoić potrzeby krajowego rynku – mówi Adam Kraszewski, prawnik z kancelarii GESSEL. Najwięcej pracuje u nas Ukraińców. Od 2008 r. nastąpił ponad dziesięciokrotny wzrost liczby zezwoleń wydanych Nepalczykom. Chińczycy od 2009 r. otrzymali trzy razy więcej zezwoleń – dodaje.

Dane pokazują, że najwięcej zatrudnionych było robotników wykwalifikowanych. Stanowili ponad 30% wszystkich cudzoziemców, którym wydano zezwolenia. Kadry kierowniczej, doradców i ekspertów było mniej. W ubiegłym roku dostali ok. 11% ogółu wydanych zezwoleń, a w 2009 r. 20%. Zatrudnionym przy pracach prostych wydano przez dwa lata 16% zezwoleń. Nadal mało jest pracowników służby zdrowia, nauczycieli i prawników. (…) Dla liczby wydanych zezwoleń przełomowy był 2009 r. Wtedy to nastąpił wzrost z 18 tys. do 29 tys. (…)

Do uzyskania zezwolenia generalnie wystarczy wniosek, dokumenty potencjalnego pracodawcy kopia paszportu cudzoziemca i Informacja starosty o tym, że wśród bezrobotnych nie ma chętnych do pracy na danym stanowisku. (…)
 
Autor: Sylwia Goratyńska