Żak ma wiedzieć, na co się pisze

28.08.2018 Publikacje

Zmiany w programie studiów nie mogą zaskakiwać – alarmuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Projekt rozporządzenia w sprawie studiów przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który jest właśnie w trakcie konsultacji, przewiduje możliwość wdrożenia zmian w ich programie. Są one podzielone na dwie grapy: modyfikacje wprowadzane od nowego cyklu kształcenia oraz te wdrażane w trakcie takiego cyklu. (…)

UOKiK ma zastrzeżenia

Uwagi do projektowanych regulacji ma jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podkreśla, że chociaż rozumie konieczność dostosowania programu studiów do zmieniających się warunków, przede wszystkim należy zagwarantować studentom, by zakres zmian nie spowodował obniżenia jakości kształcenia.

Nie powinien doprowadzić też do przekształcenia profilu wybranego przez żaka kierunku w sposób, który przestanie odpowiadać jego planom zawodowym. Z tego względu przesłanki uprawniające do wprowadzania modyfikacji powinny być – zdaniem UOKiK – określone w sposób jak najbardziej precyzyjny, pozwalający na ich obiektywną weryfikację. (…)

Kto za, kto przeciw

Eksperci podzielają ocenę urzędu. (…) W podobnym tonie wypowiada się też radca prawny Bernadeta Kasztelan-Świetlik, partner w Kancelarii GESSEL. – UOKiK słusznie podkreśla, że wprowadzenie zmian uwzględniających obecny stan wiedzy jest konieczne. Jednak studenci nie mogą być nimi zaskakiwani – podkreśla. 

Zupełnie inaczej widzą to uczelnie. – Przepisy dotyczące wprowadzania zmian w programie studiów zaproponowane przez resort są zbliżone do tych, które obowiązują obecnie. Uważam, że są one skonstruowane prawidłowo. Gdyby uczelniom nie zagwarantowano takiego uprawnienia, nie można byłoby np. zmienić w trakcie roku akademickiego metody prowadzenia zajęć – wyjaśnia prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. (…)

Pełna treść artykułu dostępna w Dzienniku Gazecie Prawnej z dn. 28.08.2018.

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!