Zmiany w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych
01.06.2010 Publikacje
Z dniem 1 lipca 2010 roku wchodzą w życie zmiany w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
Zgodnie z nową zasadą nr I.5, spółki powinny stosować zalecenia Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r., uzupełnione zaleceniem z 30 kwietnia 2009 r. (…) w sprawie systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na rynku regulowanym (2009/913/WE). Oznacza to konieczność formalnego wdrożenia w spółce zasad dotyczących polityki wynagrodzeń członków organów zarządzających i nadzorujących oraz sposobu jej ustalenia. Powyższe należy ujawnić na stronie internetowej spółki w postaci odrębnego dokumentu lub jako dodatkowy element rocznego sprawozdania finansowego. W szczególności ujawnione powinny być co najmniej następujące informacje: i) wyjaśnienie względnego znaczenia zmiennych i stałych elementów wynagrodzenia dyrektorów; ii) kryteria wydajności, stanowiące podstawę uprawnień do opcji na akcje, akcji lub zmiennych elementów wynagrodzenia; iii) informację na temat związku między wydajnością a wynagrodzeniem; iv) główne parametry oraz uzasadnienie systemu premii rocznych i wszelkich innych świadczeń niepieniężnych; v) opis głównych cech charakterystycznych dodatkowych programów emerytalno-rentowych lub programów wcześniejszych emerytur dla dyrektorów. Polityka wynagrodzeń powinna być także przedmiotem rozważań corocznego zwyczajnego walnego zgromadzenia.
Zgodnie z nową zasadą nr II.1.14, spółka powinna zamieścić na stronie internetowej informację na temat reguł dotyczących zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych lub informację o braku takich reguł.
Zgodnie z nową zasadą nr IV.9, uchwała walnego zgromadzania o podziale wartości nominalnej akcji nie powinna doprowadzić do ustalenia wartości nominalnej akcji na poziomie, który z uwagi na niską jednostkową wartość rynkową tych akcji będzie powodować zagrożenia dla prawidłowości i wiarygodności wyceny spółki na giełdzie.
Zgodnie z nową zasadą nr IV.10, spółki mają obowiązek umożliwić akcjonariuszom udział w walnych zgromadzeniach przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Realizacja tej zasady polega na zapewnieniu: i) transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, ii) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze będą mogli wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia oraz iii) wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia. GPW przewiduje możliwość wdrożenia tej zasady najpóźniej w 2012 roku.
Zmienione Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW zawierają również rekomendację podkreślającą wagę zagadnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w sprawowaniu zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, jako czynnika wzmacniającego kreatywność
i innowacyjność spółek.
Mogą Cię zainteresować
17.07.2024
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...
10.07.2024
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...