Prawo pracy
Specjalizujemy się w zagadnieniach dotyczących uprawnień i roszczeń wynikających z prawa pracy. Nasi eksperci zapewniają porady prawne dla pracowników i pracodawców – dla osób fizycznych oraz osobom prawnym.
Prawo pracy to podstawowa regulacja ustalająca zasady określania obowiązków i egzekwowania odpowiedzialności zarówno firmy, jak i pracowników. Szczegółowe zapisy wyrażone w indywidualnych umowach o pracę muszą być zgodne z jej duchem, a wypełnianie treści umów jest obowiązkiem obu stron. Od lat wspieramy naszych klientów w zagadnieniach prawnych w obszarze relacji na linii pracodawca – pracownik.
Dobrze przygotowane, wieloaspektowe i motywujące umowy o pracę są podstawą owocnego funkcjonowania firm oraz satysfakcji szefów i ich podwładnych. Oprócz podstawowych elementów, takich jak strony umowy, jej rodzaj, wynagrodzenia, dat i warunków zatrudnienia, warto uwzględnić takie klauzule, które będą regulowały szczegółowe warunki współpracy, takie jak np. zakaz konkurencji, umowa o zachowaniu poufności, przepisy dotyczące szkoleń czy możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Przed podpisaniem umowy o pracę, ważne jest wspólne omówienie jej warunków z pracodawcą. Pozwoli to wyeliminować ewentualne niejasności oraz wypracować kompromisowe rozwiązania. Umowa o pracę powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących i podpisanych egzemplarzach, z których jeden otrzymuje pracodawca, a drugi pracownik.
Nasi prawnicy wspierają klientów funkcjonujących w obrębie polskiego prawa pracy, ale są także specjalistami w zakresie międzynarodowych regulacji prawa pracy – swobodnie funkcjonujemy zwłaszcza w obszarze prawa niemieckiego.
Kontrakty menadżerskie
Zajmujemy się przygotowaniem ogólnych wzorów umów dla firm oraz indywidualnych kontraktów menedżerskich wraz z zapisami o zakazie konkurencji. Reprezentujemy klientów w sporach, negocjacjach i mediacjach. Przygotowujemy podwaliny pod twórczą i satysfakcjonującą współpracę wewnątrz firm, ograniczamy ryzyko powstania sporów. Pomagamy także rozwiązywać sytuacje konfliktowe.
Kontrakty menadżerskie stanowią istotne narzędzie w relacjach pomiędzy firmą a osobami pełniącymi kluczowe funkcje zarządzające. Dlatego warto poświęcić czas na ich opracowanie, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie interesów obu stron oraz sprzyjać efektywnej współpracy.
W kontrakcie menadżerskim powinno znaleźć się wiele kluczowych elementów, które odpowiednio zabezpieczą interesy obu stron. Umowa powinna precyzyjnie wskazywać, jakie obowiązki przypisane są menadżerowi oraz jak rozkłada się jego odpowiedzialność za poszczególne obszary działalności. Zwykle umowy menadżerskie są zawierane na określony czas, z możliwością przedłużenia. Warto zawrzeć informacje na temat wysokości podstawowego wynagrodzenia, ale również ewentualnych premii czy dodatków. Kontrakty menadżerskie często zawierają klauzule dotyczące zakazu konkurencji. Jest to bardzo ważne, aby menadżer nie wykorzystywał swojej wiedzy czy doświadczenia, zdobytych podczas współpracy z firmą, na rzecz konkurencyjnych przedsiębiorstw.
- Bieżąca obsługa prawna firm w zakresie prawa pracy
- Wsparcie w prawidłowym nawiązywaniu, rozwiązywaniu oraz zmianie stosunku pracy
- Negocjowanie układów zbiorowych i współpracy pracodawcy ze związkami zawodowymi
- Przygotowywanie kontraktów menedżerskich
- Rozwiązywanie sporów dotyczących roszczeń z zakresu prawa pracy
Podstawową zasadą, która łączy nasz zespół, jest budowa relacji w oparciu o szacunek i zaufanie.
Od 30 lat doradzamy przedsiębiorcom, dlatego rozumiemy naturę biznesu i potrafimy go należycie wspierać. Stawiamy na efektywność, przejrzystość i partnerstwo.
News
& Insights
19.09.2024
5 pytań o...zwolnienia dyscyplinarne
Tym razem w serii "5 pytań o..." poruszamy temat zwolnienia dyscyplinarne, który budzi wiele emocji i pytań w codziennej praktyce biznesowej. Aleks...
10.09.2024
Doradzaliśmy Grupie Kęty S.A.
Doradzaliśmy Grupie Kęty S.A. w procesie przygotowania, negocjacji i podpisania dokumentacji transakcyjnej dotyczącej nabycia udziałów w kapitale zakładowym SELT sp. z o...
22.08.2024
5 pytań o… URLOP WYPOCZYNKOWY
W najnowszym odcinku serii "5 pytań o..." mec. Aleksandra Głuszek odpowiada na kluczowe pytania dotyczące urlopu, m.in.: Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ...
20.06.2024
Ochrona sygnalistów – przewodnik dla firm
Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem dla firm, który ułatwi przedsiębiorcom dostosowanie się d...
06.06.2024
Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd
Zwolnienia grupowe to skomplikowany proces, pełen formalności i etapów, w którym łatwo o błąd. Aleksandra Głuszek w swoim artykule „Przy zwolnieniach grupowych nietru...
OCHRONA SYGNALISTÓW - Przewodnik dla firm
PRAWO PRACY 2023 - Przewodnik dla firm
TRENDY HR 2023
Zapraszamy
do kontaktu