2020-05-19
Tarcza 3.0 – na co zwrócić uwagę w podatkach?
Tarcza 3.0 wprowadza kilka istotnych zmian dla podatników (zwłaszcza w zakresie postępowań sądowo-administracyjnych oraz biegu terminów procesowych). Podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na:
Przeprowadzenie rozpraw online przed sądami administracyjnymi
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od dnia odwołania ostatniego w z nich
- NSA może rozpoznać sprawę ze skargi kasacyjnej (w sytuacji, gdy strona nie zrzekła się rozprawy lub inna strona zażądała rozprawy) na posiedzeniu niejawnym, jeżeli wszystkie strony w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o przeprowadzeniu rozprawy na posiedzeniu niejawnym wyrażą na to zgodę;
- rozprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi oraz przed NSA będą przeprowadzane online, bez konieczności przebywania przez ich uczestników w budynku sądu, chyba że przeprowadzenie rozprawy w sposób tradycyjny nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w niej uczestniczących;
W sytuacji, gdy:
- przewodniczący uzna rozpoznanie sprawy za konieczne,
- przeprowadzenie rozprawy w sposób tradycyjny nie będzie możliwe z uwagi na nadmierne zagrożenie dla zdrowia osób w niej uczestniczących,
- przeprowadzenie rozprawy online nie będzie możliwe,
sprawa może zostać rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.
Przywrócenie biegu terminów procesowych i sądowych
Przepisy Tarczy 3.0 uchyliły wcześniejsze postanowienia Tarczy antykryzysowej dotyczące zawieszenia biegu terminów procesowych i sądowych, w tym w postępowaniach administracyjnych, postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej oraz kontrolach celno-skarbowych.
Zgodnie z przepisami przejściowymi Tarczy 3.0:
- terminy, które nie rozpoczęły swojego biegu rozpoczynają swój bieg, a
- terminy, których bieg został zawieszony na podstawie wcześniejszych Tarcz antykryzysowych biegną dalej
po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie Tarczy 3.0. (tj. po upływie 7 dni od dnia 16 maja 2020 r.)
Możliwość późniejszej zapłaty daniny solidarnościowej
Podatnicy, którzy:
- złożą deklarację o wysokości daniny solidarnościowej,
- wpłacą daninę solidarnościową
po dniu 30 kwietnia, ale nie później niż 1 czerwca 2020 r. nie poniosą z tego tytułu konsekwencji karno-skarbowych (tj. takie działanie będzie równoznaczne ze złożeniem przez nich czynnego żalu).
Przyjęte przez Tarczę 3.0. w tym zakresie rozwiązanie jest analogiczne do wcześniej przyjętego rozwiązania w zakresie złożenia deklaracji rocznej PIT i wpłaty należnego podatku po 30 kwietnia.
Jednocześnie Tracza 3.0. wprowadza delegację dla Ministra Finansów do wydania rozporządzenia dotyczącego zaniechania poboru odsetek za zwłokę od daniny solidarnościowej niewpłaconej przez podatników w okresie od 1 maja do 1 czerwca 2020 r.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został już opublikowany projekt rozporządzenia w tym zakresie (link: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12333710).
Brak zaległości podatkowej z tytułu zaniechania poboru odsetek za zwłokę oraz wpłaty podatku w terminie
Na potrzeby uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach na podstawie art. 306e Ordynacji podatkowej, np. w związku z ubieganiem się przez podatników o uzyskanie pomocy publicznej, jako zaległości podatkowej nie uwzględnia się:
- zaległości podatkowych, których zapłata po upływie terminu płatności nie podlega poborowi odsetek na podstawie odrębnych rozporządzeń wydanych przez Ministra Finansów.
W praktyce powyższe oznacza, że podatnicy którzy skorzystali z możliwości wpłaty rocznego PIT oraz daniny solidarnościowej po 30 kwietnia, jednak nie później do dnia 1 czerwca, będą mogli uzyskać w tym okresie zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
„Podatek” od VOD
Dostawcy VOD będą musieli zapłacić na rzecz Polskiego Instytutu Sztuk Filmowych 1,5% uzyskanego w Polsce przychodu z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeśli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym będzie wyższy.
Opłata będzie uiszczana w okresach kwartalnych – w terminie 30 dni po upływie kwartału.
Jednocześnie przepisy Tarczy 3.0. stanowią wprost, że uiszczana przez podmioty VOD opłata będzie mogła zostać zaliczona przez nie do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.
Kontakt:
starszy prawnik,
radca prawny