Kolejny sukces Zespołu Procesowego / Special Cases / Risk & Support – zespołów prowadzonych przez wspólnika Kancelarii GESSEL, adwokata Piotra Schramma

04.03.2015 Aktualności

Kancelaria GESSEL zwycięża w wieloletnim i wielowątkowym procesie sądowym związanym z Przedsiębiorstwem Mięsnym PMB S.A.

Kilkuletni proces sądowy Mispol S.A. / Podlaskie Towarzystwo Finansowo Inwestycyjne Sp. z o.o. – był wielowątkową relacją sporną powstałą na gruncie transakcji rynkowego przejęcia konkurenta na rynku mięsnym przez byłą spółkę publiczną (Mispol S.A.).

W umowie sprzedaży akcji, zawartej w 2010 roku, Sprzedający złożył szereg oświadczeń i zapewnień dotyczących sytuacji finansowej spółki, której akcje były przedmiotem transakcji. Wynikało z nich, iż jest ona ciekawym aktywem inwestycyjnym, mimo generowania straty na akceptowalnym poziomie. Analiza sytuacji Spółki po jej zakupie przez nowy Zarząd Spółki wykazała istnienie przesłanek bankructwa nabytej spółki, w szczególności straty spółki na poziomie 35 milionów złotych.

Ten kontekst wydarzeń zapoczątkował wieloletni i mocno wielowątkowy spór sądowypomiędzy sprzedającym i kupującym, który obejmował bardzo różnorodne zestawienia wzajemnych roszczeń. Między innymi przedmiotem rozstrzygnięcia sądów było powództwo wzajemne skierowane przeciwko Klientowi Kancelarii (kwota przedmiotu sporu to 13 milionów złotych), w całości prawomocnie oddalone przez sądy orzekające.

Wyjątkowo trudna relacja sądowa wiodąca poprzez zaskakujące, niekorzystane zeznania świadków, niekorzystną pierwszą opinię sądowego biegłego – zakończyła się w pełni korzystnym dla Klienta Kancelarii GESSEL wyrokiem Sądu I Instancji, Sądu Okręgowego w Białymstoku. Również postępowanie apelacyjne prowadzone na podstawie apelacji przeciwnika procesowego, wygrane dla Klienta Kancelarii GESSEL, pozwoliło przekonać Sąd Apelacyjny w Białymstoku – co bardzo istotne – iż prawo udziałowe może mieć wadę z perspektywy wady przedsiębiorstwa spółki, zaś składanie w umowie oświadczeń oraz zapewnień według najlepszej wiedzy oraz przeprowadzanie badań due diligence nie jest podstawą do bezwzględnego wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy.

„Wiedział” znaczy więc „powinien był wiedzieć”. Zarówno Sąd Okręgowy w Białystoku jak również Sąd Apelacyjny w Białystoku potwierdziły w całości argumentację i konstrukcję przedstawioną przez prawników Kancelarii GESSEL.

To bardzo ważne i przełomowe rozstrzygnięcie sądowe.

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogą Cię zainteresować

08.05.2024

Zostaliśmy członkiem Niderlandzko-Polskiej Izby Handlowej!

Dołączenie do tej prestiżowej organizacji to dla nas ogromne wyróżnienie i okazja do dalszego rozwoju naszych międzynarodowych relacji biznesowych. Jesteśmy dumni, że m...

Aktualności
Zostaliśmy członkiem Niderlandzko-Polskiej Izby Handlowej!

16.04.2024

Doradzaliśmy Depilacja.pl w transakcji dotyczącej nabycia większościowego pakietu udziałów Yasumi Polska

Nasze doradztwo miało charakter kompleksowy i obejmowało wszystkie etapy transakcji, w tym badanie prawne due diligence, przygotowanie i negocjacje dokumentacji transakc...

Aktualności
Doradzaliśmy Depilacja.pl w transakcji dotyczącej nabycia większościowego pakietu udziałów Yasumi Polska
Wszystkie wpisy

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys