Arbitraż gospodarczy odciąży sądy powszechne

26.09.2011 Publikacje

Zaledwie 1 promil sporów gospodarczych jest rozstrzyganych za pomocą arbitrażu – wynika z danych zebranych przez Sąd Arbitrażowy Lewiatan. W związku z tym metoda alternatywnego wobec postępowań sądowych, polubownego rozwiązywania sporów gospodarczych nie jest w naszym kraju zbyt powszechna. Według Beaty Gessel-Kalinowskiej vel Kalisz, prezesa sądu oraz wspólnika Kancelarii GESSEL, wynika to głównie z faktu, że firmy nie zdają sobie sprawy z tego, jak funkcjonuje i jakie wymierne korzyści przynosi przedsiębiorcom arbitraż.

Szansa na zmianę tej sytuacji będzie podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (EFNI), które rusza 28 września. Właśnie na ten dzień przygotowane zostały dwie debaty arbitrażowe: panel „Arbitraż – symbol społeczeństwa obywatelskiego” w głównym programie EFNI z udziałem przedstawicieli środowiska arbitrażowego, Unii Europejskiej i biznesu, oraz Szczyt Europejskich Instytucji Arbitrażowych, jako zamknięte dla publiczności i mediów wydarzenie towarzyszące.

Po ponadrocznych przygotowaniach udało nam się doprowadzić do wspólnej rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań arbitrażu w Europie szefów największych europejskich instytucji arbitrażowych, pomimo iż instytucje te w pewnym sensie na co dzień konkurują ze sobą – mówi Beata Gessel.

Organizatorem forum jest PKPP Lewiatan, a partnerem sąd arbitrażowy działający przy Lewiatanie. Ten ostatni funkcjonuje od 2005 r. i propaguje ideę arbitrażu wśród przedsiębiorców i instytucji publicznych. Projekt wspierają cztery kancelarie – CMS Cameron McKenna, Clifford Chance, Gessel i Salans. Ich przedstawiciele przyznają, że arbitraż zasługuje na większą uwagę i w przyszłości będzie bardziej popularny. (…)

Rozstrzyganie sporów metodą arbitrażu może być znacznie szybsze. Średnia prędkość rozstrzygania sporów w sądach powszechnych to ponad dwa lata. W przypadku Sądu Arbitrażowego Lewiatan to 6 miesięcy – informuje Beata Gessel. Szybszemu rozstrzyganiu sporów sprzyjają elastyczne procedury i postępowanie jednoinstancyjne. (…)

Jeśli chodzi o procedury – strony umowy mogą określić jej istotne elementy. Harmonogram zostaje sporządzony już na początku, wiadomo zatem, kiedy nastąpią kolejne etapy, co pozwala wszystko dokładnie zaplanować. Strony same wybierają arbitrów. Zawiłe kwestie mogą rozstrzygać specjaliści z konkretnych dziedzin. (…)

Mimo tych wszystkich zalet, arbitraż wciąż nie jest popularny wśród przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich. (…)

Tylko koszty w takich przypadkach mogą być nieco wyższe niż w sądach powszechnych– mówi Beata Gessel. Właśnie koszty stanowią kolejną barierę. Jednak nie muszą być wysokie. (…)

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!