Interes prawny w powództwie o ustalenie w postępowaniu przed sądem polubownym – Glosa do wyroku SA KIG 193/05
29.09.2020 Publikacje
WPROWADZENIE
Zgodnie z art. 189 k.p.c. powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. Ujęcie interesu prawnego w powództwie o ustalenie na gruncie tego artykułu, w świetle doktryny i orzecznictwa jest bardzo restrykcyjne i prowadzi do znacznego ograniczenia możliwości skorzystania z tego środka prawnego[1]. Restrykcyjność ta, wynikająca z niedookreśloności pojęcia w treści samego przepisu, polega w szczególności na nadmiernym zobiektywizowaniu pojęcia samego interesu jako takiego w oderwaniu od indywidualnych interesów powoda, co w rezultacie doprowadziło do wykształcenia zasady subsydiarności oraz zawężającym zdefiniowaniu interesu prawnego w opozycji do interesu pozaprawnego[2] Należy postawić tezę, że takie ograniczenie nie powinno mieć zastosowania w postępowaniu przed sądem arbitrażowym ze względu, przede wszystkim, na ratio legis normy prawnej. Dodatkowo, uznając stanowisko K. Weitza o procesowym charakterze pojęcia interesu prawnego[3] art. 189 k.p.c. nie będzie miał zastosowania do postępowania arbitrażowego na mocy art. 184 § 2 zdanie drugie k.p.c. Kwestia interesu prawnego była przedmiotem zainteresowania Trybunału Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w sprawie o sygnaturze SA 193/054[4].
Treść wyroku w sprawie SA 193/05 (dalej: wyrok) jest bardzo ciekawa zarówno z perspektywy problematyki procedury arbitrażowej, jak i prawa fuzji i przejęć. Wydany został w składzie znakomitych trzech profesorów: Jerzy Rajskiego, Piotra Kardasa oraz Maksymiliana Pazdana – jako przewodniczącego. W niniejszej sprawie strony były wspólnikami w spółce. Umowa spółki przewidywała prawo pierwszeństwa dla wspólników na wypadek sprzedaży udziałów. Powódka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży udziałów z osobą trzecią, podmiotem niemieckim. W umowie ustalono standardową klauzulę arbitrażową, zgodnie z którą wszelkie spory prawne wynikające z przedmiotowej umowy lub pozostające w związku z nią miały być rozstrzygane przez sąd polubowny przy Krajowej Izbie Gospodarczej według reguł postępowania tego sądu. Po otrzymaniu stosownego powiadomienia, pozwany wykonał prawo pierwszeństwa ze skutkiem wynikającym z art. 597- 600 k.c., z zachowaniem formy z podpisem notarialnie poświadczonym, tj. uznając, że doszło do przeniesienia na jego rzecz udziałów w spółce. Powódka zaprotestowała przeciwko takiemu postępowaniu, stwierdzając, że jej zawiadomienie miało jedynie charakter informacyjny. Dopiero spełnienie się warunków zawartych w umowie z osobą trzecią może doprowadzić do zaistnienia umowy sprzedaży, co do której wspólnicy będą mogli wykonać prawo pierwokupu. Pozwany nie podzielił tego stanowiska, zażądał podania numeru konta, na które powinna być uiszczona cena za nabyte udziały, a w związku z odmową powódki, złożył cenę za udziały do depozytu sądowego. W niniejszej sprawie zaistniała więc niepewność w kwestii, komu przysługuje tytuł do przedmiotowych udziałów, w związku z czym powódka wniosła o usta lenie, że złożone przez pozwanego oświadczenie o wykonaniu prawa pierwszeństwa nabycia udziałów nie doprowadziło do zawarcia pomiędzy pozwanym a powódką umowy sprzedaży oraz do przeniesienia na pozwanego własności wspomnianych udziałów. Pozwany wniósł o odrzucenie pozwu ze względu na brak właściwości sądu w przedmiotowej sprawie lub o oddalenie powództwa w całości. W glosowanym orzeczeniu arbitrzy poddali analizie wiele ciekawych wątków. Oprócz kwestii interesu prawnego, będącego głównym problemem niniejszych rozważań, analizowane są kwestie jurysdykcji w relacji sprzedający – wykonujący prawo pierwokupu i jego związanie klauzulą arbitrażową, zawartą w umowie sprzedaży udziałów, co do której to prawo jest wykonywane, a także samej konstrukcji prawa pierwszeństwa i pierwokupu, co jest jedną z węzłowych kwestii dla realizacji transakcji M&A. W kontekście samego powództwa o ustalenie, treść wyroku może stanowić kanwę dla analizy wielu zagadnień. (…)
WNIOSKI
Podsumowując powyższą analizę, należy zgodzić się z rozstrzygnięciem trybunału, dopuszczającym powództwo o ustalenie bezskuteczności wykonania prawa pierwokupu. Dalej, prawidłowe i wystarczające jest upatrywanie źródła jurysdykcji trybunału w samej umowie arbitrażowej. Nie ma natomiast podstaw do stosowania art. 189 k.p.c., włącznie z ograniczeniami tam zawartymi w postaci interesu prawnego, z powodu przyczyn upatrywanych w ekonomii procesowej, dla których te ograniczenia zostały wprowadzone, jak również z powodu procesowej natury tych ograniczeń.
Pełna treść dostępna jest w „Księdze jubileuszowej dedykowanej Profesorowi Andrzejowi Kidybie”, M. Dumkiewicz, K. Kopaczyńska-Pieczniak, J. Szczotka (red.), Wolters Kluwer, Warszawa 2020, Tom II, s. 777-787.
[1] Analizę statystyczna powództw o ustalenie w porównaniu z powództwami o świadczenie i o ukształtowanie zawarłam w artykule Pojęcia interesu w powództwie o ustalenie a prawo do sądu – wprowadzenie do dyskusji. Analiza badań statystycznych, PPH 2019/1, s. 11-20.
[2] Krytykę pojęcia interesu prawnego w kontekście art. 189 k.p.c. przedstawiłam w rozdziale 5 monografii The legal, real and converged interest in declaratory relief, The Netherlands 2019.
[3] K. Weitz, Charakter interesu prawnego jako przesłanka powództwa o ustalenia (art. 189 k.p.c.) [w:] Sine ira et studio. Księga jubileuszowa dedykowana Sędziemu Jackowi Gadowskiemu, red. T. Ereciński, P. Grzegorczyk, K. Weit, Warszawa 2016, s. 661 i n.
[4] Wyrok Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej z 24.04.2006 r., SA 193/05, LEX nr 1724100.
Mogą Cię zainteresować
17.07.2024
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...
10.07.2024
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...