Nadzór wziął się za wezwania

29.06.2009 Publikacje

Zdaniem nadzoru obecne funkcjonowanie instytucji wezwania na warszawskiej giełdzie jest mało czytelne dla inwestorów oraz nienależycie chroni interes akcjonariuszy mniejszościowych.

Dlatego KNF przygotowała rewolucyjne zmiany dotyczące przejęć giełdowych spółek. W przygotowanym projekcie zmiany ustawy o ofercie próg przejęcia kontroli nad spółką zostanie obniżony z 66% do 33%, a sam obowiązek wezwania ma powstawać dopiero po przekroczeniu progu. – Obecny próg jest na najwyższym poziomie w Europie – mówi Sebastian Bogdan, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Obrotu w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

50% próg istnieje na Łotwie i na Malcie, a w większości europejskich krajów wynosi 30 lub 33% (…)

Oprócz poziomu 33% KNF proponuje pozostawianie także 66% progu. Po jego przekroczeniu spółka również byłaby zmuszona do ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdy inwestor posiadał ponad 66% akcji spółki w wyniku zakupu jej akcji w ramach wezwania ogłoszonego po przekroczeniu 33% progu (…)

OPINIA TOMASZA DRĄGOWSKIEGO 

Proponowane przez KNF zmiany, choć wprowadzone w celu ochrony drobnych inwestorów, stanowią same w sobie czynnik ograniczający swobodę transakcyjną inwestorów branżowych i finansowych. Unormowania prawne w tym zakresie powinny być wyrazem rozsądnego kompromisu pomiędzy potrzebą ochrony akcjonariuszy mniejszościowych a potrzebą sprzyjania naturalnym procesom na rynku kapitałowym, takim jak np. fuzje i przejęcia spółek Proponowane zmiany nie świadczą o dostrzeganiu potrzeby tego rodzaju kompromisu, bowiem wyraźnie przyznają one prymat maksymalizacji poziomu ochrony drobnych inwestorów przy dalszym zaostrzaniu warunków nabywania znacznych pakietów akcji.

 
Eliza Więcław, Rzeczpospolita

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys