Nic, co tyczy fiskusa, już się nie ukryje

13.04.2015 Publikacje

Polska intensywnie rozbudowuje sieć dwustronnych umów o wzajemnej wymianie informacji podatkowych. Obecnie obowiązuje już 8 takich umów: z Andorą, Gibraltarem, Wyspą Man, Jersey, Guemsey, Kajmanami, San Marino, a – od 15 marca 2015 r. – także z Bermudami. Ponadto zostało już podpisanych i oczekujących na ratyfikację oraz wejście w życie 7 dalszych umów o wzajemnej wymianie informacji podatkowych: z Belize, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi, Grenadą, Wspólnotą Bahamów, Wspólnotą Dominiki, Liberią oraz Stanami Zjednoczonymi (FATCA).

Umowa o wzajemnej wymianie informacji podatkowych z Bermudami, która weszła w życie 15 marca 2015 r., generalnie bazuje na Modelowej Umowie OECD o Wymianie Informacji w Sprawach Podatkowych z 2002 r. Zgodnie z tą umową oba państwa mogą wzajemnie przekazywać sobie informacje dotyczące m.in. wymiaru i poboru podatków, windykacji i egzekucji zaległości podatkowych, dochodzenia w sprawach podatkowych, ścigania w sprawach przestępstw podatkowych.

Umowa z Bermudami obejmuje tylko wymianę informacji na wniosek, nie przewiduje wymiany automatycznej ani spontanicznej. W przypadku Polski dotyczy obu podatków dochodowych (PIT i CIT), natomiast w przypadku Bermudów – podatków bezpośrednich, bez względu na ich rodzaj i nazwę.

Zakres informacji podlegających wymianie jest szeroki i uwzględnia m.in. informacje pochodzące z banków, innych instytucji finansowych oraz wszelkich innych osób działających jako pełnomocnicy lub powiernicy – dotyczące prawnych i rzeczywistych właścicieli spółek, spółek osobowych, funduszy powierniczych (trustów), fundacji i innych osób, łącznie z informacjami o wszystkich takich osobach tworzących łańcuch właścicielski.

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys