Polscy przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, co to jest arbitraż

09.10.2018 Publikacje

Niska świadomość przedsiębiorców na temat sądownictwa polubownego to jedna z przyczyn, dla których arbitrzy rozstrzygają znacznie mniej spraw niż mogliby. Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości, według których aż 50 proc. respondentów w ogóle nie wie, co to jest arbitraż.

  • 50 proc. respondentów nie wie, co to jest arbitraż.
  • W Polsce ok. 0,1 proc. wszystkich sporów rocznie trafia przed sądy arbitrażowe.
  • By spór rozstrzygali arbitrzy w umowie między przedsiębiorcami, potrzebny jest tzw. zapis na sąd polubowny.

Mimo rosnącej liczby spraw rozpoznawanych w Polsce przez sądy arbitrażowe, rocznie rozstrzygają one zaledwie około 0,1 proc. wszystkich sporów. Dla porównania, zgodnie z Oxford Study on Civil Justice Systems in Europe, w przypadku obrotu międzynarodowego arbitraż wybiera aż 63 proc. przedsiębiorców europejskich – wskazywali uczestnicy Forum Dyrektorów Działów Prawnych, które odbyło się w Warszawie. (…)

Dr Konrad Czech z Kancelarii Gessel, Koziorowski podkreślał (…), że w żadnym kraju nie jest tak, że arbitrażu jest więcej niż spraw w sądach powszechnych. – Gdyby tak było w jakiejkolwiek jurysdykcji, byłoby to znakiem poważnej słabości sądownictwa powszechnego. Zatem stwierdzenie, że w Polsce arbitrażu jest mało, jest poniekąd prawdziwe, ale pamiętajmy, że to normalny stan, także w innych krajach. W stosunkach krajowych siłą rzeczy zawsze więcej spraw będzie trafiało do sądów krajowych – zaznaczył Konrad Czech. 

Cały artykuł „Polscy przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, co to jest arbitraż” dostępny na stronie www.finanse.wnp.pl

images 150x150 facebook logo 150x150

Mogą Cię zainteresować

10.07.2024

Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple

W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...

Publikacje
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple

26.06.2024

15.9 mln EUR kary za usunięcie wiadomości na Whatsapp

Komisja Europejska wydała pierwszą decyzję nakładającą karę finansową na przedsiębiorcę za usunięcie wiadomości na komunikatorze. Sprawa dotyczy spółki International Fl...

Publikacje
15.9 mln EUR kary za usunięcie wiadomości na Whatsapp
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys