Polscy przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, co to jest arbitraż

09.10.2018 Publikacje

Niska świadomość przedsiębiorców na temat sądownictwa polubownego to jedna z przyczyn, dla których arbitrzy rozstrzygają znacznie mniej spraw niż mogliby. Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości, według których aż 50 proc. respondentów w ogóle nie wie, co to jest arbitraż.

  • 50 proc. respondentów nie wie, co to jest arbitraż.
  • W Polsce ok. 0,1 proc. wszystkich sporów rocznie trafia przed sądy arbitrażowe.
  • By spór rozstrzygali arbitrzy w umowie między przedsiębiorcami, potrzebny jest tzw. zapis na sąd polubowny.

Mimo rosnącej liczby spraw rozpoznawanych w Polsce przez sądy arbitrażowe, rocznie rozstrzygają one zaledwie około 0,1 proc. wszystkich sporów. Dla porównania, zgodnie z Oxford Study on Civil Justice Systems in Europe, w przypadku obrotu międzynarodowego arbitraż wybiera aż 63 proc. przedsiębiorców europejskich – wskazywali uczestnicy Forum Dyrektorów Działów Prawnych, które odbyło się w Warszawie. (…)

Dr Konrad Czech z Kancelarii Gessel, Koziorowski podkreślał (…), że w żadnym kraju nie jest tak, że arbitrażu jest więcej niż spraw w sądach powszechnych. – Gdyby tak było w jakiejkolwiek jurysdykcji, byłoby to znakiem poważnej słabości sądownictwa powszechnego. Zatem stwierdzenie, że w Polsce arbitrażu jest mało, jest poniekąd prawdziwe, ale pamiętajmy, że to normalny stan, także w innych krajach. W stosunkach krajowych siłą rzeczy zawsze więcej spraw będzie trafiało do sądów krajowych – zaznaczył Konrad Czech. 

Cały artykuł „Polscy przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, co to jest arbitraż” dostępny na stronie www.finanse.wnp.pl

 

Mogą Cię zainteresować

19.09.2023

Morawiecki chce walczyć z markami własnymi w sklepach

- Słuchając zapowiedzi o planach "drastycznego ograniczenia udziału marek własnych w sieciach handlowych", mam spore wątpliwości co do zasadności takich działań. Brzmi t...

Publikacje
Morawiecki chce walczyć z markami własnymi w sklepach

12.09.2023

Biogazownie rolnicze – nowy praktyczny poradnik

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem prawnym w obszarze OZE przygotowanym we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną. Znajdziecie w nim praktyczne informa...

Publikacje
Biogazownie rolnicze – nowy praktyczny poradnik
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!