W sieci kwitnie handel akcjami

19.03.2010 Publikacje

Na aukcjach internetowych kwitnie handel papierami wartościowymi przedwojennych przedsiębiorstw. Okazuje się, że część wystawianych na sprzedaż kolekcji to akcje reaktywowanych firm. Obecnie na serwisie Allegro można kupić m.in. papiery Towarzystwa Fabryk Portland Cementu Wysoka, Spółki Akcyjnej Fabryk Metalowych pod firmą Bracia Buch i T. Werner w Warszawie oraz Warszawskiego Towarzystwa Fabryk Cukru (WTFC). Wszystkie łączy przedwojenny rodowód oraz to, że nadal prowadzą działalność. W dużej mierze polega ona na staraniach odzyskania majątku utraconego po II wojnie światowej (…)

– Nasz regulamin nie dopuszcza sprzedaży akcji inkorporujących prawa majątkowe czy korporacyjne. Dokumenty, jakie można znaleźć w dziale „kolekcje”, mają tylko wartość kolekcjonerską. Jeżeli któryś z użytkowników sprzedaje lub nabywa papiery wartościowe dostępne na aukcjach w celach inwestycyjnych, to łamie nasz regulamin – wyjaśnia Patryk Tryzubiak, rzecznik prasowy Allegro. Innego zdania są prawnicy, którzy twierdzą, że papiery spółek działających znajdujące się w obrocie na aukcjach internetowych należy traktować jako akcje (…)

Komisja Nadzoru Finansowego zwraca uwagę, że publiczne proponowanie kupna papierów wartościowych winny sposób niż w drodze oferty publicznej stanowi naruszenie przepisów ustawy o ofercie publicznej (…)

Sprawa może dotyczyć nie tylko akcji reaktywowanych spółek. W rejestrze handlowym jest około 170 tys. przedwojennych firm, których do tej pory nie wykreślono. Otwartym pytaniem jest, akcje ilu z nich możemy kupić za pośrednictwem sieci.19, partner Kancelarii GESSEL, podkreśla, że obrót większością papierów na Allegro to obrót akcjami spółek, które nigdy nie były wykreślone z rejestru handlowego (…)

Andrzej Szurek, Parkiet 

Mogą Cię zainteresować

24.03.2023

Rocznik M&A 2022

W 2022 roku doradzaliśmy przy 30 transakcjach o wartości ponad 3 miliardów złotych, pokazując nasze doświadczenie i zaangażowanie w sprawy naszych klientów. Nasi prawnic...

Publikacje
Rocznik M&A 2022

07.02.2023

Przewodnik dla pracodawców: praca zdalna i kontrola trzeźwości

W wielu obszarach prawa, na zgłaszane postulaty zmian, słyszymy „nie da się bo …”. Taka też sytuacja miała miejsce w zakresie uregulowania kontroli trzeźwości i pracy zd...

Publikacje
Przewodnik dla pracodawców: praca zdalna i kontrola trzeźwości
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!