Skutki umowy podatkowej z Bośnią i Hercegowiną
24.11.2014 Publikacje
Nowa konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania pomiędzy Polską a Bośnią i Hercegowiną wprowadza wiele zmian w opodatkowaniu dochodu i majątku rezydentów obu państw. Na czym będą one polegać?
Konwencja została podpisana 4 czerwca br. i zastąpi umowę z 10 stycznia 1985 r. pomiędzy Polską a dawną Socjalistyczną Federacyjną Republiką Jugosławii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Zgodnie z nią plac budowy, prace konstrukcyjne, montażowe lub instalacyjne oraz czynności nadzorcze związane z nimi będą stanowić zakład tylko wówczas, gdy trwają dłużej niż 12 miesięcy (poprzednio 24 miesiące).
Podobnie jak poprzednio, w odniesieniu do transgranicznej wypłaty dywidend umowa przewiduje klasyczny wzór 5/15, czyli maksymalny podatek pobierany u źródła w wysokości 5 proc. w przypadku wypłaty na rzecz spółki (innej niż osobowa), która posiada bezpośrednio co najmniej 25 procent kapitału w spółce wypłacającej dywidendy oraz 15 proc. w pozostałych przypadkach. Podatek pobierany u źródła od odsetek i należności licencyjnych będzie wynosić maksymalnie 10 proc. Definicja należności licencyjnych obejmuje płatności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego – tak samo jak w umowie z 1985 r.
Przepisy dotyczące zysków kapitałowych zawierają jednak nową klauzulę nieruchomościową, stanowiącą, że zyski osiągane z tytułu przeniesienia własności akcji lub udziałów w spółce, których więcej niż 50 proc. wartości pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w państwie położenia nieruchomości W odniesieniu do metod unikania podwójnego opodatkowania Polska ma stosować metodę wyłączenia z progresją jako metodę podstawową, z wyjątkiem dochodów z tytułu dochodów zakładu, dywidend, odsetek, należności licencyjnych oraz zysków kapitałowych, do których ma zastosowanie metoda zaliczenia zwykłego (proporcjonalnego). Bośnia i Hercegowina ma stosować jednolicie metodę zaliczenia zwykłego, co jest nowością w porównaniu z Umową Z 1985 r.
Mogą Cię zainteresować
17.07.2024
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...
10.07.2024
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...