Kto ukradł Optimusa

19.07.2006 Publikacje

Znany polski producent komputerów, Optimus, ma od niedawna nowego głównego akcjonariusza oraz nowe władze – Zmiany zostały dokonane z naruszeniem prawa – twierdzi były prezes firmy, Michał Lorenc. Michał Lorenc złożył doniesienie o przestępstwie do prokuratury. Zarzuca obecnemu prezesowi spółki Piotrowi Lewandowskiemu sfałszowanie uchwały i bezprawne przejęcie spółki. – Podwyższenie kapitału i zmiana składu akcjonariuszy nastąpiły bez wiedzy i zgody dotychczasowych właścicieli, na podstawie sfałszowanej uchwały rady nadzorczej – powiedział wczoraj Michał Lorenc na konferencji zwołanej w siedzibie Kancelarii prawnej GESSEL (…)

Sprawa zmian w Optimusie wyszła na światło dzienne, kiedy spółka podała informację, że w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, w ramach emisji prywatnej, ponad 29 proc. kapitału i głosów uzyskał Michał Dębski. Przed podwyższeniem kapitału nie miał żadnej akcji Optimusa. Dębski jest szefem i właścicielem skierniewickich zakładów Zatra, montujących od niedawna komputery pod marką Optimus. Udział dotychczasowego głównego akcjonariusza firmy Zbigniewa Jakubasa razem z podmiotami zależnymi spadł z ok. 22 proc. do 14,17 proc. Informację o tym firma podała z opóźnieniem – pisze Rzeczpospolita.

Optimus z opóźnieniem poinformował też, że w czerwcu nabył za 3,9 mln zł 45 proc. udziałów w kapitale skierniewickiej spółki Zatra. Transakcja kupna udziałów w Zatrze może być powiązana z objęciem akcji przez Michała Dębskiego. – Doszło do pokrzywdzenia dotychczasowych akcjonariuszy i działania na szkodę spółki – uważa Leszek Koziorowski, wspólnik kancelarii GESSEL, reprezentujący akcjonariuszy Zbigniewa Jakubasa i spółkę Multico. – Dębski opłacił papiery wartościowe nowej emisji Optimusa mniejszościowym pakietem akcji spółki o nieporównywalnie mniejszej wartości rynkowej niż Optimus. Za 3,9 mln zł Michał Dębski objął akcje, które są warte 28 mln zł, o czym piszą Parkiet i Rzeczpospolita. 

Mogą Cię zainteresować

22.11.2023

Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

W tym roku Black Friday nabiera nowego wymiaru w Polsce. Dzięki dyrektywie Omnibus, wprowadzonej 1 stycznia 2023, firmy nie będą mogły ukrywać rzeczywistej wartości "pro...

Publikacje
Pierwszy Black Friday pod rządami Omnibusa. Firmy nie ukryją „promocji”

31.10.2023

Strategiczne złoża bez rekompensaty

DZIENNIK GAZETA PRAWNA : Strategiczne złoża bez rekompensaty Zgodnie z nowymi przepisami zostanie utworzony wykaz złóż strategicznych. Od decyzji o umieszczeniu terenó...

Publikacje
Strategiczne złoża bez rekompensaty
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!