Biznes na licytacji

08.05.2006 Publikacje

W Polsce powstają nowe grupy menedżerów. Działają podobnie jak fundusze Venture Capital. Przejmują przedsiębiorstwa, podnoszą ich wartość, a następnie sprzedają z zyskiem. Transakcje takie powtarzają wielokrotnie. 

W ciągu ostatnich sześciu lat w Polsce doszło zaledwie do 62 przejęć menedżerskich – wynika z danych firmy Avallon, doradzającej w tego typu akwizycjach. Najbliższe lata mają być znacznie lepsze (…) 

Specjaliści podkreślają, że przejęcie firmy przez menedżera nie oznacza rewolucji w przedsiębiorstwie, rezygnacji z usług dotychczasowej kadry czy wręcz masowych zwolnień. – Przy wykupach, zwłaszcza wspieranych kredytem, pozostaje na ogół dawny zarząd, który zna świetnie firmę i ma kontakty. A dodatkowo zmotywowany np. opcjami menedżerskimi, jest nadal chętny do wytężonej pracy – tłumaczy Andrzej Kopyrski. Nowy właściciel ma też pewność, że zwolniony zarząd nie przejdzie do konkurencji. Ponadto, jak podkreśla Beata Gessel z Kancelarii Gessel, również fundusze private equity przychylnie patrzą na zaangażowanie w transakcję dotychczasowego menedżmentu. 

Artykuł mieści się na stronie Gazety Prawnej.

Mogą Cię zainteresować

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

08.12.2023

Local energy communities – the key to Poland’s energy transition

Szacuje się, że w całej UE działa obecnie ponad 9000 wspólnot energetycznych. Zwykle składają się one z szeregu pojedynczych mikroinstalacji słonecznych lub wiatrowych i...

Publikacje
Local energy communities – the key to Poland’s energy transition
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!