Biznes na licytacji

08.05.2006 Publikacje

W Polsce powstają nowe grupy menedżerów. Działają podobnie jak fundusze Venture Capital. Przejmują przedsiębiorstwa, podnoszą ich wartość, a następnie sprzedają z zyskiem. Transakcje takie powtarzają wielokrotnie. 

W ciągu ostatnich sześciu lat w Polsce doszło zaledwie do 62 przejęć menedżerskich – wynika z danych firmy Avallon, doradzającej w tego typu akwizycjach. Najbliższe lata mają być znacznie lepsze (…) 

Specjaliści podkreślają, że przejęcie firmy przez menedżera nie oznacza rewolucji w przedsiębiorstwie, rezygnacji z usług dotychczasowej kadry czy wręcz masowych zwolnień. – Przy wykupach, zwłaszcza wspieranych kredytem, pozostaje na ogół dawny zarząd, który zna świetnie firmę i ma kontakty. A dodatkowo zmotywowany np. opcjami menedżerskimi, jest nadal chętny do wytężonej pracy – tłumaczy Andrzej Kopyrski. Nowy właściciel ma też pewność, że zwolniony zarząd nie przejdzie do konkurencji. Ponadto, jak podkreśla Beata Gessel z Kancelarii Gessel, również fundusze private equity przychylnie patrzą na zaangażowanie w transakcję dotychczasowego menedżmentu. 

Artykuł mieści się na stronie Gazety Prawnej.

Mogą Cię zainteresować

06.06.2024

Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

Zwolnienia grupowe to skomplikowany proces, pełen formalności i etapów, w którym łatwo o błąd. Aleksandra Głuszek w swoim artykule „Przy zwolnieniach grupowych nietru...

Publikacje
Przy zwolnieniach grupowych nietrudno popełnić błąd

06.06.2024

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.

Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej. Zapraszamy do lektury, najnowszego artykułu autorstwa prof. dr hab. Marek Michalski "...

Publikacje
Status prawny zwierząt a zmiany postaw społecznych w czasach rewolucji cyfrowej.
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys